Ładowanie
×

Nocny Portier w Szaniawskim

Czy istnieje bardziej nieodpowiedzialny pomysł, żeby w 2023 roku, kiedy trwa wojna w Ukrainie i nasila się konflikt zbrojny między Palestyńczykami a Izraelczykami, robić spektakl o wojnie? A może właśnie w tym momencie taki pomysł jest najbardziej potrzebny?

Nocny portier. Doświadczenie stoi na tym drugim stanowisku. Ale nie prezentuje wojny jako męskiej przygody ani wysiłku zbrojnego, nie ma w nim żadnych zwycięstw ani przegranych. Jest perwersja. Bo wojna uruchamia w ludziach najtrudniejsze cechy i instynkty. Oddala ludzkość od filozofii i oddaje ją w ręce fizjologii. Znęcanie się, poniżanie, wykorzystywanie, torturowanie, zabijanie nie pasują do wzoru człowieka, ale doskonale wpisują się w równania z niewiadomymi o ludzkości. Dlatego Nocny portier jest hołdem dla kobiet, więźniarek obozów koncentracyjnych, które przymusowo pracowały jako prostytutki w przyobozowych domach publicznych. I które po wojnie naznaczone piętnem obozowych kurew nie mogły liczyć na zadośćuczynienie, współczucie, pamięć, rekompensatę. Ich przeżycia były niepotrzebne. A cierpienie przemilczane.
Nocny portier jest również o najporządniejszych Niemcach, o zależnościach i polityce, która wypacza sprawiedliwość tak dramatycznie, że ludzie gubią się i zadają pytanie: kto w takim razie wygrał tę wojnę? Wreszcie Nocny portier to humanizm muzyki Bacha, potęga Vier laetzte Lieder Straussa i kolekcja mody. Czyli doświadczenia. Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.
Zespół SZA-NIAW-SKX dziękuje Pani Agnieszce Dobkiewicz za pomoc przy realizacji spektaklu.
Spektakl powstał z inspiracji filmem NOCNY PORTIER w reżyserii Liliany Cavani i programem ZUR PERSON. HANNAH ARENDT IM GESPRÄCH MIT GÜNTER GAUS. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty muzyki Jana Sebastiana Bacha, Ryszarda Straussa i Jessie Ware. Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Red.

Źródło i fot. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

9.02 – 19:00

10.02 – 19:00

11.02 – 18:00

Share this content:

  Rozmowa z Jurandem Wójcikiem

Opublikuj komentarz