Ładowanie
×

Zrzutka na ratunek wieży!

Zapraszamy do wsparcia akcji ratowania przestrzeni dla sztuki i kultury w Sokołowsku. Ocalmy wspólnie piękny, unikatowy obiekt dawnego sanatorium dra Brehmera. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom i prosimy o udostępnianie wieści dalej! – czytamy na profilu www.facebook.com/sokolowsko.org, fundacji InSitu.

link do zrzutki to: 
https://zrzutka.pl/3gjkeu?fbclid=IwAR28zGXadAEcaCLV_fA81XeDL97Yh3PHUaehKsbCnd6QBymNrsgxfeXSxec

Od 15. lat w otoczeniu i przestrzeniach historycznej budowli co roku odbywały się liczne wydarzenia, które wpisały się nie tylko w artystyczne życie Sokołowska, ale także należą do grona istotnych imprez kulturalnych w Polsce. Festiwal Sanatorium dźwięku, Festiwal filmowy Hommage à Kieślowski, Konteksty czy Góry Literatury już w bieżącym roku miały mocno ograniczoną przestrzeń.
Oderwane fragmenty uszkodzonej wieży przebiły dach w części budynku eliminując z użytku dwie sale. Strach pomyśleć co mogłoby oznaczać dla tych unikatowych inicjatyw artystycznych całkowite zawalenie się wieży!
To wyjątkowe miejsce jakim jest sokołowskie sanatorium znane jest nie tylko bywalcom wymienionych festiwali, ale także czytelnikom Empuzjonu Olgi Tokarczuk czy Gorzko, gorzko Joanny Bator teraz potrzebuje Waszej pomocy. Uratujmy wieżę! Zlikwidujmy zagrożenie zabytku! Przywróćmy miejsce kulturze! Fundacja In Situ potrzebuje Waszej pomocy.
Naprawa wieży to koszt ponad 280 000 zł. Prace wymagają zamontowania podwieszanych rusztowań za pomocą 50-metrowych dźwigów. Na nich specjalistyczna ekipa pod nadzorem konserwatora cegła po cegle musi przełożyć ceramiczny hełm wieży oraz wymienić uszkodzone kształtki na nowe, wykonane na wzór oryginalnych. Odnowioną budowlę należy zabezpieczyć specjalnymi środkami grzybobójczymi i scalającymi strukturę klinkieru.
Każda, nawet drobna donacja pomoże nam w likwidacji zagrożenia. Prosimy, przekażcie naszą prośbę dalej. Dla Darczyńców przygotowaliśmy inspirujące nagrody. Będą się także stale pojawiały atrakcyjne aukcje, zachęcamy więc abyście zaglądali na Zrzutkę regularnie.
Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zaprosić wszystkich Was do sanatorium na kolejne artystyczne wydarzenie, aby cieszyć się wspaniałą sztuką i wspólnym spotkaniem w niezwykłym otoczeniu.
Bożenna Biskupska i Zuzanna Fogtt z zespołem Fundacji
– czytamy w apelu zrzutki na remont.

Red.
źródło i fot. https://www.facebook.com/sokolowsko.org

Share this content:

  Głuszyca walczy z "kopciuchami"

Opublikuj komentarz