Ładowanie
×

Deweloperzy inwestują w Świdnicę

Zdecydowanie niższe ceny za metr kwadratowy niż w wielkich metropoliach, nienasycony jeszcze rynek pracy, niższe koszty życia i lepsze perspektywy rozwoju. To oferują miasta średniej wielkości, takie jak chociażby Świdnica. Zauważyli to deweloperzy, którzy przez kilka ostatnich lat dużo inwestują w budowę nowych mieszkań dla chętnych do przeprowadzki.

Świdnica nie pozostała obojętna na zmiany na rynku nieruchomości i wykorzystała zwiększoną aktywność deweloperów na rynku. Od 2018 roku miasto przeznaczyło około 6.5 ha miejskich gruntów do sprzedaży właśnie pod budownictwo wielorodzinne. W sumie na tych terenach powstało lub jest obecnie w realizacji 16 budynków. Dzięki temu wybudowanych zostanie ponad 800 lokali mieszkalnych. Do tych inwestycji należy również dodać te realizowane na gruntach nienależących do miasta. Jest to pokaźna liczba 27 nowych budynków, w których planuje się, że powstanie blisko 700 mieszkań. Nowe bloki wyróżniają się niską zabudową, najczęściej nieprzekraczającą 4-5 kondygnacji, oraz nowoczesną architekturą. W ofercie nieruchomości od dewelopera znaleźć też można bardziej kameralne realizacje – osiedla nawiązujące do koncepcji zabudowy podmiejskiej i willowej. 1m2 mieszkania w stanie deweloperskim to dziś od 5500zł-7000zł. We Wrocławiu to ceny dwukrotnie wyższe.
– Od lat przekonuję, że miasta średniej wielkości są doskonałym miejsce do życia, spełniania własnych pasji czy rozwoju kariery. Dają często takie same możliwości zawodowe co wielkie aglomeracje, ale często bez negatywnych czynników takich jak korki na ulicach czy koszty utrzymania. Świdnica to jedno z takich miast. Kameralne, ciche, pełne zieleni, z bogatą infrastrukturą i dobrze rozwiniętym rynkiem pracy. Tutaj żyje się po prostu lepiej – przekonuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Ważnym elementem zrównoważonego rynku nieruchomości w Świdnicy są też mieszkania komunalne. W 2023 roku aż 25 nowych lokali powstało przy ulicy Św. Brata Alberta. Trzy z nich przystosowane są do zamieszkania dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Przygotowano również 40 miejsc parkingowych, w tym 2 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. W ten sposób Świdnica daje możliwości mieszkańcom, którzy na wolnym rynku nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, na poprawę warunków mieszkaniowych.
Do tego należy również doliczyć mieszkania realizowane w systemie TBS. Świdnica posiada spółkę, która od lat realizuje inwestycje mieszkaniowe w systemie budownictwa społecznego. Oferta jest skierowana do tych którzy ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą starać się o mieszkanie komunalne. Z możliwości wynajmu nieruchomości TBS warto skorzystać w przypadku braku odpowiedniej zdolności kredytowej lub środków na wynajem lokum po cenach rynkowych. W 2022 roku świdnicki TBS oddał do użytku budynek przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w którym powstało 45 lokali mieszkalnych oraz podziemny parking na 65 samochodów. Za kilka miesięcy rozpocznie się budowa dwóch kolejnych budynków – przy ul. Leśnej i przy ul. Księcia Bolka. Zasoby zwiększą się o 74 mieszkania.
W Świdnicy nie ma dziś problemu z pracą, a przeciętne pensje są często wyższe od średniej krajowej. Wyższe płace w porównaniu do innych miast na Dolnym Śląsku, niższe koszty utrzymania oraz nowoczesna infrastruktura sprawiają, że żyje się tu komfortowo. Bliska odległość od Wrocławia i dobre połączenia transportu publicznego, w tym nowe połączenia kolejowe, to kolejny atut dla osób szukających miejsca do życia poza ruchliwą i zatłoczoną metropolią.

źródło i fot.
um.swidnica.pl

Share this content:

  Weź udział w akcji „Wymiana ciepła”

Opublikuj komentarz