Ładowanie
×

Boguszów-Gorce walczy o tytuł

2 miliony kilogramów tlenu rocznie wytwarza Elektryczny Las z 13 tysiącami drzew przekazanymi w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu. Druga edycja ogólnopolskiej rywalizacji miast oraz Instytucji ruszyła 1 września. Najlepsze Miasto otrzyma tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu, a zwycięska Instytucja zdobędzie 50 000 złotych.

Warto zaznaczyć, że główną ideą Programu jest praktyczna edukacja ekologiczna koncentrująca się wokół recyklingu elektrycznych śmieci oraz gospodarki obiegu zamkniętego. „Zadanie Miasta polega na promowaniu wśród swoich mieszkańców selektywnej zbiórki elektroodpadów. Mieszkańcy Boguszowa-Gorc mają do dyspozycji 5 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ramach Programu, miasta mogą również organizować cykliczne zbiórki elektrośmieci np. z okazji Dnia Ziemi lub zbiórkę we współpracy z instytucjami miejskimi. Zwycięży to miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie miasta biorące udział w Programie, grywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, miasto otrzyma jedno drzewo.

Dodatkowym elementem Programu jest współzawodnictwo instytucji. Teatry, szkoły, muzea, uczelnie wyższe, świetlice czy domy kultury zbierają punkty w oparciu o EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Każdy może oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki i nadać im drugie życie. Przystępując do Programu każda placówka dostaje indywidualny kod. Instytucja, która zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma główną nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Dodatkowo, statuetkę oraz tytuł miasta przyjaznego GOZ, otrzyma miasto, z którego instytucje łącznie zbiorą najwięcej punktów w kategorii głównej. „Jestem przekonana, że Miasta wykażą się dużym zaangażowaniem, zachęcając instytucje miejskie do udziału w Programie Gospodarka Cyrkularna, której narzędziem są EKOzwroty, stanowi dziś dla wszystkich duże wyzwanie. Warto je podjąć nie tylko z uwagi na ochronę zasobów, ale także w trosce o los przyszłych pokoleń” – dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

  Czołowy wypadek dwóch samochodów

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory. Partnerami edukacyjnymi są: Auraeko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska. Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City. Szczegółowe zasady Programu oraz Regulamin znajdują się na stronie: https://www.polskastolicarecyklingu.pl/
Red.
źródło i fot. https://boguszow-gorce.pl/

Share this content:

Opublikuj komentarz