Ładowanie
×

Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu ładunku

Poruszasz się samochodem dostawczym lub ciężarowym i w przestrzeni bagażowej przewozisz jakikolwiek towar. Pamiętaj, aby był on prawidłowo zabezpieczony. Przepisy mówią, że nie może się samoistnie przemieszczać, gdyż w najgorszym przypadku nawet spadnie z pojazdu. Nie może także powodować powstania hałasu lub wydzielać odrażającej woni.

POLICJA WYJAŚNIA

Na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych, bez punktów karnych. Pamiętajmy, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, a wówczas policjanci prowadzą sprawę karną, która kończy się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem. W związku z tym przypominamy podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:
Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
nie naruszał stateczności pojazdu;
nie utrudniał kierowania pojazdem;
nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

Share this content:

  Wymusił pierwszeństwo i potrącił rowerzystę

Opublikuj komentarz