Ładowanie
×

WGS BWA zaprasza na wernisaż – LIDIA KOT

Otwarcie wystawy LIDIA KOT – „EKSPERYMENT Z PORZĄDKIEM I CHAOSEM” w piątek 27 października 2023 na godzinę 18.00 WGS BWA, przy ul. Wysockiego 29.

EKSPERYMENT Z PORZĄDKIEM I CHAOSEM
W miejscu, gdzie kiedyś wydobywano węgiel, który nie zdążył zamienić się w diament powstała równie cenna rzadkość – miejsce wystaw artystycznych.
To w tym właśnie miejscu, jego dwóch dużych salach będziemy mogli uczestniczyć w eksperymencie porządku z chaosem.
Jeśli potraktujemy porządek i chaos jako punkty między którymi powstaje miejsce na potencjalność, to pojawia nam się pole doświadczalne wyobraźni, potencjału twórczego wolnego od ograniczeń umysłu.
W pierwszej sali będziemy mogli zobaczyć wielkoformatowe malarstwo dotyczące zjawiska synestezji czyli malowania pod wpływem dźwięków oraz fotografie, na których zarejestrowane zostały pulsy czerni, za pomocą wielu kamer cyfrowych.
W drugim pomieszczeniu wystawowym zostaną zaprezentowane rzeźby i elementy rzeźbiarskie stworzone do dotyku oraz obrazy wykonane na deskach przedstawiające porządek geometryczny zaburzony abstrakcyjnym myśleniem twórczym.
Prace dotyczą problematyki Czarnego kwadratu na białym tle – Kazimierza Malewicza, rozbudowanego do formy przestrzennej, poddanego procesowi grawitacji oraz redefinicji obiektu – Krzesła – wykorzystywanego w pracach czołowego polskiego konceptualisty – Jarosława Kozłowskiego.
Artystka Lidia Kot prezentuje swoje nowe prace wynikające z rozprawy doktorskiej, dotyczącej czerni i bieli. Zjawisko niewidzenia jest następstwem tej problematyki. W procesie artystycznym wykorzystuje wiedzę z fizyki kwantowej i medycyny.
Wystawa rejestruje proces poznawczy, który kształtuje się przez wątpliwości i próby mocowania się ze sobą dwóch zjawisk: chaosu i porządku, zawartych w działalności każdego twórcy. Proces ten ma na celu przybliżenie odbioru sztuki różnymi zmysłami, nie tylko za pomocą wzroku.
Gościem specjalnym jest dr hab. Bogusław ‘Bob’ Marek OBE – anglista, tyflopedagog, twórca transfografu i innych pomocy dydaktycznych, pomagających osobom, które nie posługują się zmysłem wzroku w zrozumieniu otaczającego ich świata, przedstawianego w formie grafiki dotykowej. W fotografiach i krótkich klipach video pokaże, jak język rysunku, obcy dla dzieci niewidomych od urodzenia, można przetłumaczyć na uniwersalny język dotyku, zrozumiały w różnych kręgach kulturowych.
Wystawa dedykowana jest osobom, które nie wykorzystują zmysłu wzroku.

źródło i fot. BWA Wałbrzych

Share this content:

  Olgierd Łukaszewicz odwiedzi Wałbrzych!

Opublikuj komentarz