Ładowanie
×

Dożynki Gminne i XIX Dolnośląskie Święto Pieroga

 

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto Pieroga sprawiły, że w pierwszą niedzielę września stadion gminny w Czarnym Borze odwiedziły tłumy uczestników spragnionych wyjątkowego dożynkowego klimatu oraz niepowtarzalnych wiejskich przysmaków.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, był też dożynkowy korowód na czele z rozśpiewaną, góralską Kapelą Janicki. Za kapelą pięknie udekorowanymi traktorami ruszyli: Wójt Gminy Czarny Bór Adam Górecki, dożynkowi Starostowie, dostojni goście, czarnoborskie sołectwa z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy gminy oraz liczna delegacja z zaprzyjaźnionej niemieckiej, miejscowości Wittgendorf. Po korowodzie rozpoczął się obrzęd Misterium Chleba, podczas którego Starości Dożynek – (Państwo Wiesława i Kazimierz Kłosowscy) wręczyli gospodarzowi dożynek – wójtowi gminy – bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów. Gospodarz zapewniając, że będzie dzielił bochen sprawiedliwie, rozdał go uczestnikom uroczystości. Jak co roku było mnóstwo ludowego grania i śpiewania. Z przytupem na dożynkowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Janicki, Grzędowianki, Radość i Złote Nutki. Był też konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, w tym roku międzynarodowy – bo z udziałem wieńca z Wittgendorf. Oceny wieńców podjęło się Jury, w którego składzie znaleźli się samorządowcy i parlamentarzyści regionu. Do laureatów trafiły atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na sprzęt RTV AGD. Podczas Dożynek specjalne atrakcje przygotowano też dla całych rodzin. Był wiejski plac zabaw, pierogowe warsztaty, malowanie na sianie oraz warsztaty w glinie. Można było urządzić sobie spacer z alpakami, przejechać się na kucykach oraz zaprzyjaźnić z wyjątkowymi kurkami i owieczkami z Chicken Landu w Borównie, a zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna w rytm znanych i kochanych przebojów. Publiczność do tańca zagrzewał Dolnośląski DI Team.
Organizatorzy wydarzenia pragną podkreślić, że wyjątkowa, rodzinna atmosfera, niepowtarzalny charakter Dożynek i Pierogowego Festiwalu, który na czarnoborski stadion przyciąga tłumy to zasługa współpracy całej rzeszy ludzi. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, gminnym sołectwom, jednostkom OSP, pracownikom Urzędu Gminy, Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze, pracownikom gospodarczym, pracownikom Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze, wszystkim wolontariuszom, gospodarzom, sponsorom oraz osobom prywatnym, które współtworzyły Wydarzenie.
Red.
Źródło i fot. czarny-bor.pl

  Głuszyca kończy inwestycje

Share this content:

Opublikuj komentarz