Ładowanie
×

Nietuzinkowy wernisaż “Wałbrzych i okolice. Pejzaż w miniaturach na porcelanie i nie tylko”

27 września br. antykwariat PanPaser zaprezentuje na wernisażu wystawy pt. “Wałbrzych i okolice. Pejzaż w miniaturach na porcelanie i nie tylko” kolekcję zebranych eksponatów, które uwieczniają dolnośląskie miasta, zamki, uzdrowiska etc.

-“Wałbrzych w tytule to nie tylko miasto, miejsce na ziemi ale i symbol przemysłu ceramicznego, z którego słynął on od pierwszej połowy XIX w. Stąd właśnie porcelana jako główny bohater wystawy, lecz reprezentowana będzie nie tylko przez rodzime manufaktury Tielscha i Kristera ale również przez specjalizującą się w malarskich dekoracji typu “Lupenmalerei”, Berlińską Manufakturę Królewską. Z kolei okolica to pojęcie z przymrużeniem oka, bo w dość szerokim pojęciu, rozciągającym się na cały Dolny Śląsk, z akcentem na dwie malownicze kotliny leżące po obu stronach ziemi wałbrzyskiej-Kłodzką i Jeleniogórską. Tak oto Wałbrzych w przewrotny sposób stanie się centrum naszego regionu.
Całości dopełni kilka obrazów z tutejszymi widokami. “-opowiada właściciel antykwariatu PanPaser i organizator wystawy, Tomasz Jabłoński.-“Wernisaż odbędzie się w naszej siedzibie mieszczącej się w Kuźnicach Świdnickich. Niestety ograniczenia lokalowe zmuszają nas do przyjęcia formuły wydarzenia zamkniętego, wyłącznie dla zaproszonych gości. Jednak sama wystawa jest pomyślana jako gotowy produkt, który jak mniemam pojawi się w ramach objazdowych ekspozycji w placówkach muzealnych i instytucjach kulturalnych naszego województwa, a może i jeszcze dalej. Oczywiście trudno wyobrażać sobie wystawę z Wałbrzychem w tytułowej roli, bez jego gospodarza. Dlatego wśród zaproszonych gości jest oczywiście i pan prezydent Roman Szełemaj, na którego potwierdzenie wizyty czekamy.”

“Wałbrzyski rynek”, Martin Sternagel (1893 Unisław Ślaśki-1943)

Źródło i fot. Antykwariat PanPaser

Share this content:

  Koncert Justyny Steczkowskiej w Szczawnie-Zdroju - fotorelacja

Opublikuj komentarz