Ładowanie
×

Koncert „Z górskich źródeł zrodzona…” w Filharmonii Sudeckiej

Swoiste powitanie wiosny szykuje się w najbliższy piątek, 5 kwietnia w wałbrzyskiej filharmonii. O godzinie 19:00 rozpocznie się koncert symfoniczny, w którego programie znajdzie się muzyka inspirowana brzmieniem natury, a także jeden z najczystszych przykładów symfonii. Jako solista wystąpi wiolonczelista Wojciech Kud, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Tadeusz Wojciechowski.

Koncert „Z górskich źródeł zrodzona…” zdominuje twórczość zza Sudetów, usłyszymy utwory czołowych przedstawicieli czeskiej muzyki narodowej: Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Tytuł koncertu nawiązuje do utworu „Wełtawa” Smetany, którym rozpocznie się piątkowy wieczór w wałbrzyskiej filharmonii. Jest to kompozycja przedstawiająca, według intencji autora, bieg rzeki od początku, gdzie dwa potoki, jeden zimny a drugi gorący, łączą się w strumień; biegnie on przez lasy i łąki, przez kochane krajobrazy gdzie słychać celebracje wesel i zabaw, przez światło księżyca i tańce wodnych nimf, w pobliżu klifowych wysokich zamków i wyniosłych ruin. Z twórczości Antonína Dvořáka zaprezentowana zostanie VII Symfonia d-moll op. 70, która zdaniem Donalda Tovey’a, cenionego recenzenta muzycznego, pianisty i kompozytora, jest obok czterech symfonii Brahmsa oraz IX Symfonii Schuberta jednym z najwspanialszych i najczystszych przykładów tej formy sztuki od czasów Beethovena.

Centralnym punktem koncertu będzie Suita na wiolonczelę i orkiestrę op. 16 Camille’a Saint-Saënsa wykonana przez Wojciecha Kuda, koncertmistrza grupy wiolonczel Filharmonii Sudeckiej. Jest to utwór, który przed wałbrzyską publicznością zostanie wykonany po raz pierwszy, a charakteryzuje go ciekawe połączenie różnych stylów, od muzyki baroku po romantyzm. Koncert „Z górskich źródeł zrodzona…” poprowadzi Tadeusz Wojciechowski, którego Filharmonia Sudecka gościła już niejednokrotnie. Jest to jeden z najbardziej cenionych współczesnych, polskich dyrygentów, dlatego możemy spodziewać się wykonania koncertu na najwyższym poziomie.

05.04.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Z górskich źródeł zrodzona…
Program:
Bedřich Smetana Wełtawa
Camille Saint-Saëns Suita na wiolonczelę i orkiestrę op. 16
Antonin Dvořák Symfonia nr 7 d-moll op. 70
Wykonawcy:
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Wojciech Kud – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

  Leśniak walczy o Mistrza Europy!

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Share this content:

Opublikuj komentarz