Ładowanie
×

Interaktywna wystawa o ekologii w Wałbrzychu.

EKOLOGIA? TO PROSTE!
Jak zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? Odpowiedzi czekają w Starej Kopalni – Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu, gdzie od 12 stycznia można odwiedzić EkoEksperymentarium – interaktywną wystawę o ekologii na co dzień.

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
– EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić jaki zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty. – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt – W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie. – dodaje.
Dotychczas wystawa gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie i Łodzi, gdzie zobaczyło ją ponad 27 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów.
Jesteśmy w Polsce pionierami szeregu przedsięwzięć ekologicznych, czego przykładem jest m.in. akcja „Stop plastik”. Dlatego otwarcie interaktywnej wystawy EkoEksperymentarium nie przejdzie w Wałbrzychu bez echa. Jest ważna i ciekawa, choćby dlatego, że uczestnicy mają okazję samodzielnie eksperymentować. Te dociekania pozwalają m.in. sprawdzić, jakie zmiany w codziennych nawykach przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego i bardziej zrównoważonego stylu życia. Warto się tego dowiedzieć. – mówi dr Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha.
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).
– Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku. – zaznacza Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt.
Na wystawę zapraszamy od 12 stycznia do 30 marca 2024 roku do Starej Kopalni – Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu (ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych, Budynek B4).

Godziny otwarcia wystawy:
dla grup zorganizowanych – LINK DO ZAPISÓW
Wt.-Pt. 10:00 – 16:00
dla osób indywidualnych:
Wt.-Pt. 16:00 – 18:00
Sob.-Niedz. 10:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny.

źródło i fot BWA

  TLiA zaprasza na NOSOROŻCA

 

Share this content:

Opublikuj komentarz