Ładowanie
×

ROWEREM PO UŻYCIU ALKOHOLU

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego. 19 grudnia  głuszyccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, który miał blisko 0,3 promila alkoholu w organizmie.

Wczoraj kilka minut przed godziną 18:00 w na ul. Mazurskiej w Głuszycy funkcjonariusze z tamtejszego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od niego zapach alkoholu. Ich przypuszczenie, że cyklista może być pod wpływem alkoholu potwierdziło badanie alkomatem. Urządzenie wykazało, że 24-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego wsiadł na rower pod użyciu alkoholu, mając blisko 0,3 promila alkoholu w organizmie. Na tym więc zakończyła się jego podróż rowerem i do domu musiał wrócić pieszo. Mężczyzna otrzymał mandat karny kredytowany w wysokości 1000 zł.

POLICJA PRZYPOMINA I APELUJE

Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila – 2,5 tysiąca złotych.
Czy nietrzeźwy rowerzysta może rzeczywiście być poważnym zagrożeniem na drodze?
Oczywiście. Rowerzysta może być sprawcą tragicznych wypadków. Ciągle słyszymy o nietrzeźwych rowerzystach wyjeżdżających przysłowiowym wężykiem sprzed sklepów, czy też barów. Stwarzają oni realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki rowerzysta jest nieobliczalny w momencie, kiedy go wyprzedzamy. Uciekając przed zderzeniem z nietrzeźwym rowerzystą kierowca samochodu może wjechać do rowu lub uderzyć w drzewo, co z kolei może spowodować poważną tragedię. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji.
Apelujemy o zachowanie rozsądku i odpowiedzialność na drodze.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Share this content:

  19-LATKA STRACIŁA PRAWO JAZDY

Opublikuj komentarz