Ładowanie
×

O bezpieczeństwie seniorów w Mieroszowie

Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu uczestniczył w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w dniu wczorajszym w Stowarzyszeniu Senior+ w Mieroszowie. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez funkcjonariusza, seniorzy dowiedzieli się, jak np. nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na policjanta ” oraz ,,administratora”.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z wałbrzyskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusz prewencji kryminalnej z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu miał okazję spotkać się z osobami starszymi w Stowarzyszeniu Senior+ w Mieroszowie.
Policjant przekazał seniorom niezbędna wiedzę mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie ich jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka”, “na policjanta ” czy „na administratora”. Zwrócił uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji, czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.
Przybliżył również seniorom tematykę związana z różnego rodzaju oszustwami internetowymi, m.in. takimi jak wyłudzanie danych wrażliwych (tzw. phishing), podszywanie się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing) a także uczulił seniorów na stosowane przez oszustów socjotechniki i manipulacji. Osoby starsze, które urodziły się i dorastały w czasach, kiedy nie było dostępu do Internetu i smartfonów, często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo oszuści mogą wykorzystać telefony komórkowe (lub stacjonarne) w celu wyłudzenia pieniędzy lub danych poufnych.
Mundurowy zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśnił, jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych podczas przedświątecznych zakupów, czy przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariusz odpowiadał na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.
Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

źródło i fot.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Share this content:

  Krwiodawcy nie zawiedli

Opublikuj komentarz