Ładowanie
×

Przed nami tegoroczna Barbórka

Cztery dni potrwa tegoroczny, unikatowy na skalę regionu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Pierwsze wydarzenia zaplanowano już w piątek. Tego dnia górnicze tradycje poznają najmłodsi. W programie także koncert, pokaz filmowy, specjalne zajęcia w małym centrum nauki SOWA, specjalne edycje zwiedzania Starej Kopalni i zupełna nowość impreza klubowa BASSBÓRKA. Tegoroczne świętowanie zakończą w niedzielę wielka parada górnicza i karczma piwna. Świętuj i baw się z górnikami w Wałbrzychu. !

Górnicze tradycje w czasie specjalnej „Szychty Szkolnej” w piątek poznają uczniowie wałbrzyskich szkół. Tego dnia, o godzinie 18.oo, zapraszamy także na „Barbórkową nocną szychtę”. Biletowane spotkanie to już propozycja dla każdego i świetna okazja, by przy świetle górniczych lamp poznać historię miasta związaną z „czarnym złotem”.
Pierwszy dzień tegorocznego festiwalu zakończy koncert Zaawansowanego Zespołu Niepokojących Nóg. Muzycy pojawią się na scenie w Sztygarówce i zagrają swoje utwory, jak i klasyki rock&rolla. Wśród muzyków będzie ambasador Wałbrzycha, Wojciech Tumidalski. Wstęp na koncert kosztuje jedynie złotówkę. Start o 20.oo.
Sobota to kolejne mocne uderzenie tegorocznej Barbórki. O godzinie 17.oo. zaplanowaliśmy pokaz filmu „Perła w koronie” i spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem. Godzinę później ponownie zaprosimy chętnych na „Barbórkową nocną szychtę”. Nowością w czasie wałbrzyskiego festiwalu będzie sobotnia impreza klubowa BASSBÓRKA. O godzinie 21.oo w Sztygarówce pojawią się UHMT (NOISEMAN, LUCC, QUES), JOT & RAD74NICE.
– Wśród barbórkowych są propozycje dla dzieci, są propozycje dla dorosłych, a tym wydarzeniem do Starej Kopalni chcemy przyciągnąć młodzież. Liczymy, że impreza na stałe wpisze się w grudniowe obchody – przyznaje Marta Wróbel ze Starej Kopalni.
Co ważne, w czasie BASSBÓRKI będzie można wspomóc działalność wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt! Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie www.starakopalnia.pl.
Niedziela to już tradycyjnie rodzinne spotkania w Starej Kopalni. Od południa do godziny 17.oo zapraszamy na bezpłatną „Szychtę Rodzinną”. Nie zabraknie zabaw, gier, animacji i konkursów. Spotykamy się w Kuźni. Bardziej dociekliwych mieszkańców Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej zapraszamy w niedzielę na spotkanie w małym centrum nauki SOWA. Tu weźmiemy pod lupę węgiel. SOWA czynna będzie od południa do godziny 17.oo, bilety dostępne są na stronie internetowej Starej Kopalni.
Poniedziałek, czyli Barbórka to już uroczysta msza święta, która w samo południe rozpocznie się w Kolegiacie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w wałbrzyskim Śródmieściu. Po paradzie
Po mszy świętej przez miasto przejdzie wielka parada górnicza, którą zakończą uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Uczniów wałbrzyskich szkół zapraszamy do przebierania się w stroje górnicze. Najlepsi mogą liczyć na nagrodę. Tegoroczną Barbórkę zakończy tradycyjna Karczma Piwna, którą w poniedziałek zaplanowaliśmy o godzinie 17.oo. Bilety dostępne są na www.starakopalnia.pl.
Z dumą przypominamy, że Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisana została na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy krok starań o miejsce na liście UNESCO.
W Wałbrzychu do dziś działa pięć stowarzyszeń górniczych, które angażują się w organizację grudniowego święta.

źródło i fot . Stara Kopalnia

Share this content:

  Działania profilaktyczne z uczniami

Opublikuj komentarz