Ładowanie
×

Lady Makbet w “Lalkach” PREMIERA!

LADY MAKBET to spektakl opowiadający o losach jednej z najsłynniejszych bohaterek szekspirowskiego uniwersum. Żona głównego bohatera najmroczniejszej tragedii mistrza ze Stratfordu towarzyszy mężowi w realizacji jego królewskich ambicji i jest niejako równoprawną, główną bohaterką tej opowieści. Później jednak znika z pierwszego planu. Gnębiona wyrzutami sumienia popada w obłęd i umiera, z czego Szekspir zdaje nam relację przy pomocy epizodycznych bohaterów…

Co tak naprawdę stało się z najsilniejszą i najbardziej interesującą postacią Szekspira? Co, gdyby miała szansę opowiedzieć swoją historię do końca na swoich zasadach?
Spektakl Anny Wieczorek próbuje przedstawić kobiecy punkt widzenia. Z poszanowaniem dla przebiegu wydarzeń w szekspirowskiej tragedii próbuje odpowiedzieć na pytanie: co może zrobić ambitna kobieta w świecie, w którym zasady ustalone zostały przez mężczyzn?
Przedstawienie koncentruje się na tytułowej bohaterce i tej części jej historii, którą Szekspir jedynie zdawkowo przytacza – rzekomego obłędu. To, że Lady Makbet była okrutna, piękna, silna, bezwzględna, czy ambitna zostaje wpisane na listę jej wad, przede wszystkim ze względu na jej płeć. Zatem! Czy gdyby była mężczyzną, ten sam zestaw cech zostałby oceniony w podobny sposób…?

premiera
25/11/2023
czas trwania
80 minut bez przerwy
wiek
15+

twórcy
scenariusz i reżyseria
ANNA WIECZOREK
scenografia, kostiumy i lalki
KATARZYNA LEKS
muzyka
PIOTR MICHALCZUK
asystent reżyserki, reżyseria świateł
FILIP NIŻYŃSKI
projekcje
TOMASZ FRĄSZCZAK
obsada
KAROLINA BARTKOWIAK
FILIP NIŻYŃSKI
KAMIL KRÓL
PIOTR BUBLEWICZ

źródło i fot . Teatr Lalki i Aktora

Share this content:

  Muzyczne obchody Święta Województwa Dolnośląskiego w Wałbrzychu

Opublikuj komentarz