Ładowanie
×

Koncert dla prekursorki polskiej muzyki elektronicznej

W listopadowym programie wałbrzyskiej filharmonii dominują muzyczne rocznice. Ta najważniejsza dla instytucji – jubileusz jej 45-lecia – świętowana będzie 25.11.2023 r., ale oprócz koncertu z tej okazji, filharmonia zaprasza jeszcze na muzyczne urodziny Elżbiety Sikory (10.11.2023 r.) oraz Krzysztofa Pendereckiego (17.11.2023 r.).

Tytuł najbliższego piątkowego koncertu – „Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie” w nieoczywisty sposób nawiązuje do postaci Elżbiety Sikory, niezwykle cenionej i nieszablonowej polskiej kompozytorki, której twórczość dla szerokiej publiczności może być jednak nieznana i tajemnicza. Z okazji osiemdziesiątych urodzin Elżbiety Sikory Filharmonia Sudecka pragnie przybliżyć wałbrzyskim melomanom jej twórczość, prezentując podczas koncertu 10 listopada utwór jej autorstwa zatytułowany „Pięć miniatur”. Niejako w prezencie urodzinowym dla kompozytorki wykonany zostanie „Koncert na dwa klarnety” Pawła Łukaszewskiego, który w Filharmonii Sudeckiej zabrzmi po raz pierwszy, a zagrają go Roman Widaszek i Rafał Kleszcz. W programie koncertu znajdą się również dwa słynne polskie poematy symfoniczne – „Step” Zygmunta Noskowskiego oraz „Epizod na maskaradzie” Mieczysława Karłowicza. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Wojciech Rodek.
Elżbieta Sikora uważana jest za pionierkę polskiej muzyki elektronicznej, której w kreatywny sposób udało się połączyć tradycję akustyczną z nowoczesnym brzmieniem. Ukończyła studia z zakresu reżyserii dźwięku u Antoniego Karużasa w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, które dały jej przepustkę do międzynarodowej kariery. Rozpoczęła ją we Francji, od… podróży autostopem, następnie ukończyła w Paryżu studnia z zakresu muzyki elektroakustycznej w Groupe de Recherches Musicales (GRM), pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i François Bayle’a, a do 1981 roku na stałe zamieszkała we Francji. W latach siedemdziesiątych na swojej macierzystej uczelni w Warszawie ukończyła jeszcze studia kompozytorskie i wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW, z którą występowała na koncertach w Polsce, Szwecji, Austrii i Niemczech. Elżbieta Sikora początek swojej kariery wspomina następująco:
Zaczynałam komponować muzykę elektroniczną w 1968 roku, kiedy miała ona już długą historię i nastąpił jej pełen rozkwit. Od tamtej pory bardzo zmieniła się technologia. W 1981 roku wylądowałam we francuskim IRCAM-ie (Centrum Badawczo-Koordynacyjne Akustyki i Muzyki), gdzie znajdowały się ogromne komputery. Aby komponować, trzeba było nauczyć się programowania. Dla większości twórców, również dla mnie, to był etap „zatrzymania” w oczekiwaniu na bardziej przyjazną technologię. Ona zresztą szybko się pojawiła. I dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe, że mogą to robić właściwie wszyscy. (cyt. za Culture.pl).

(OMAIRE / Studio54)
Zermatt Music Festival 2022
Olivier Maire 2022

W 2014 r. Elżbieta Sikora uhonorowana została przez Ministra Kultury Francji najwyższym francuskim odznaczeniem Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres. W 2013 roku wyróżniona została nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitną twórczość kompozytorską, operę „Madame Curie”, której prapremiera miała miejsce w 2011 roku w Audytorium UNESCO w Paryżu, i za działalność kuratorską. W latach 2011–2017 Elżbieta Sikora była dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova.

10.11.2023, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie
W 80-te urodziny – Elżbiecie Sikorze
Program:
Elżbieta Sikora „Pięć miniatur”
Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny op. 14 „Epizod na maskaradzie”
Paweł Łukaszewski Koncert na dwa klarnety (prawykonanie)
Zygmunt Noskowski Poemat symfoniczny op. 66 „Step”
Wykonawcy:
Wojciech Rodek – dyrygent
Roman Widaszek – klarnet
Rafał Kleszcz – klarnet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/
Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Share this content:

  Muzyka Filmowa w Filharmonii - recenzja i rozmowa

Opublikuj komentarz