Ładowanie
×

Październik należy do Dolnego Śląska

 Rusza Święto Województwa!  W sobotę 30 września po raz pierwszy na tory wyjechał pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi, patronki Dolnego Śląska. Tym samym symbolicznie rozpoczęliśmy obchody 25-lecia województwa. Ten jubileusz wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego będziemy świętować przez cały październik, wspólnie z mieszkańcami każdego zakątka naszego regionu.


– Dolny Śląsk jest wyjątkowy pod wieloma względami – mówi marszałek Cezary Przybylski. – To miejsce spotkań różnych kultur, niezwykle gościnne i z ogromnym potencjałem rozwoju w wielu dziedzinach. Stworzyliśmy tu warunki, które przyciągającą inwestorów oraz zdolne i ambitne osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym regionem. Warto podkreślić przy tym, że to Dolnoślązacy są autorami sukcesów: lokalni przedsiębiorcy, środowiska naukowe, instytucje i wiele pojedynczych osób, które angażują się w rozwój naszego województwa. Im wszystkim należą się dziś ogromne podziękowania – za ambicję, pracowitość, kreatywność, dobrą współpracy.
Wydarzeń jubileuszowych już jest ponad 200, a wciąż dołączają kolejne: kulturalne, sportowe, rozrywkowe, turystyczne. W ich planowanie aktywnie włączyły się liczne instytucje, m.in. Opera Wrocławska, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy Zamek Książ, a także wiele innych.
– Pokazujemy prawdziwy charakter Dolnego Śląska. To miejsce otwarte, malownicze, zorganizowane turystycznie z przepięknymi zamkami, górami i jeziorami. Organizując Święto Województwa zależało nam, abyśmy zadali sobie pytanie „kim jesteśmy jako Dolnoślązacy?”. Jak wynika z badań mieszkańcy regionu utożsamiają Dolny Śląsk między innymi z pociągami jeżdżącymi w wojewódzkich barwach, stąd bardzo się cieszę, że możemy inaugurować nasze święto z Kolejami Dolnośląskimi – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Celebrację srebrnego jubileuszu województwa otworzyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Kolei Dolnośląskich, które powstały przed 15 laty jako spółka samorządowa. Pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi jest kolejnym krokiem realizacji projektu KD „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD”. Portretowi świętej Jadwigi eksponowanym na burcie pojazdu towarzyszy kod QR, odsyłający do źródeł informacji historycznych na temat tej postaci.
– To jedyny taki projekt na polskiej kolei o charakterze edukacyjnym i tożsamościowym. Chcemy tymi działaniami wzbudzać w naszych pasażerach więź z regionem. Bardzo cieszę się, że Koleje Dolnośląskie mogą stanowić część obchodów 25-lecia województwa. W tym roku również my mamy powody do świętowania, ponieważ nasza spółka obchodzi 15-lecie swojej działalności – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Podczas konferencji zorganizowanej na peronie 2 wrocławskiego Dworca Głównego, z którego ruszał pociąg, organizatorzy z UMWD zachęcali Dolnoślązaków do wspólnego świętowania. Kalendarium wydarzeń jubileuszowych można śledzić na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej dolnyslask25lat.pl.
Województwo dolnośląskie powstało 25 lat temu z połączenia województw: wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego. Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale też do podsumowania najważniejszych osiągnięć regionu.

—————————————–

  Uchwalono budżet Dolnego Śląska na 2024 rok

25 lat województwa dolnośląskiego w pigułce
Ponad 5-krotnie wzrosły dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r.
Ponad 160 mln zł – o tyle wzrósł PKB regionu; z 58,6 mln zł w 2000 r. (co stanowiło 7,8% krajowego PKB) do 221 mln zł obecnie (8,4% krajowego PKB)
Ponad 3-krotnie wzrosły nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

źródło i fot.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Share this content:

Opublikuj komentarz