Ładowanie
×

Tunel na S3 ze specjalną izolacją

W okolicach Lubawki i Kamiennej Góry powstaje najdłuższy tunel drogowy w Polsce o imponującej długości – 2,3 km. Jest on jednym z kluczowych elementów nowej drogi szybkiego ruchu S3, stanowiącej połączenie między Bałtykiem a Czechami wzdłuż zachodniej granicy Polski, a przy jego budowie zostały użyte rozwiązania izolacyjne Thermaflex potrzebne do izolacji sumarycznie aż 6 kilometrów rur.
Trwają prace nad budową trasy łączącej Świnoujście z Lubawką, która będzie miała łączną długość około 500 kilometrów i umożliwi połączenie tzw. zachodniej ściany Polski z Bałtykiem. Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze do realizacji odcinki trasy stanowią dwunawowe tunele drogowe przebijające się przez górskie pasma. Jeden z nich to najdłuższy, jak dotąd, tunel w Polsce – TS-26 o długości około 2300 metrów. Wiedzie on pomiędzy miejscowościami Sady Górne oraz Stare i Nowe Bogaczowice. Prace realizowane są przez konsorcjum firm – PORR oraz PORR Bau.

Tunel TS-26 składa się z dwóch głównych naw przeznaczonych dla pojazdów, osiem poprzecznych przejść ewakuacyjnych oraz jednego środkowego przejazdu awaryjnego. Dłuższy tunel został wydrążony przy zastosowaniu technologii NATM, która opiera się na wykorzystaniu samonośności górotworu jako głównego elementu strukturalnego. Prace w tym tunelu obejmują również hydroizolację, zbrojenie oraz betonowanie przyczółków i sklepień. Zgodnie z planem, proces betonowania ostatecznej konstrukcji został zakończony w maju 2023 roku.
Izolacja do zadania specjalnego


W realizacji projektu najdłuższego tunelu w Polsce udział bierze również firma Thermaflex, która dostarczyła wysoce profesjonalne rozwiązania izolacyjne – maty ThermaSmart PRO oraz izolacje z poliuretanu.
– Jednym z wyzwań podczas budowy tunelu było zapewnienie niestandardowego rozwiązania izolacji rurociągu hydrantowego, który powinien być jednocześnie chroniony przed zamarzaniem, a warstwa izolacyjna odporna była na potencjalne uszkodzenia mechaniczne – wyjaśnia Wojciech Nowak, Zastępca Dyrektora Kontraktu ds. wyposażenia tuneli, PORR S.A. i dodaje: – Rozwiązanie techniczne dostarczone przez Thermaflex spełnia wszystkie wymagania. Co istotne przy tak złożonym projekcie, dostawy wykonane były na czas zapewniając wykonawcy płynność wykonywanych prac instalacyjnych. Dodatkowo Thermaflex zapewnił szkolenia i wsparcie wykonawcy bezpośrednio na budowie tunelu, co umożliwiło sprawny postęp prac zgodny z harmonogramem, a co za tym idzie ukończenie tej części zadania w terminie.
Rozwiązania Thermaflex są wykorzystywane do zabezpieczenia przed zamarzaniem wykonanej z rur żeliwnych instalacji przeciwpożarowej. Sumarycznie wykorzystanych będzie prawie 6 km otulin i ponad 4,2 tys. mkw. mat ThermaSmart®PRO, gdyż instalacja hydrantowa jest zamontowana w każdym z drążonych tuneli. W tego typu instalacjach ryzyko zamarzania rośnie ze względu na brak przepływu (stojącą wodę). W takim wypadku wymagania wobec izolacji są podwyższone, dlatego na rurach w pierwszej kolejności montowane są kable grzejne, a następnie maty Thermaflex oraz łupki z poliuretanu.
– Kluczowa w tym zadaniu była możliwość niestandardowego połączenia różnego rodzaju materiałów. Chodzi tu o polietylen i poliuretan izolujące wspólnie rurę żeliwną. Otuliny mogły być więc grubsze niż standardowe, a użycie elastycznej maty ThermaSmart®PRO pozwoliło na dopasowanie kształtu do zewnętrznej średnicy rury. Zwrócono też uwagę na korzystne parametry przeciwpożarowe tych mat i bardzo dobre właściwości izolacyjne (niski współczynnik przewodności cieplnej ƛ) zastosowanych materiałów – mówi inżynier Skomorowski z Thermaflex.
– Jesteśmy szczególnie zadowoleni z niezawodności dostaw, elastyczności i znakomitego kontaktu z przedstawicielami firmy Thermaflex, co umożliwiło sprawne przeprowadzenie prac – Wojciech Nowak, Zastępca Dyrektora Kontraktu ds. wyposażenia tuneli, PORR S.A.
Zakończenie prac na odcinku pomiędzy Bolkowem a Lubawką planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Trasa, w skład której wchodzi najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce przy którego budowie wykorzystano rozwiązania Thermaflex, ma ułatwić dojazd pomiędzy Czechami a autostradą A4. Według opinii ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, będzie ona miała kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego południowo-zachodniej Polski.

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii, gwarantująca ekologiczne i trwałe rozwiązania izolacyjne dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. Realizowana przez firmę wizja gospodarki obiegowej opiera się na opracowaniu i dostarczaniu swoim Klientom komponentów izolacyjnych przyjaznych środowisku, zarówno w produkcji jak i użytkowaniu. Firma w swojej ofercie posiada produkty certyfikowane Cradle to Cradle Certified TM Bronze, wykonane z wysokiej jakości pianki poliolefinowej, które w pełni nadają się do recyklingu.

źródło i fot. Thermaflex

  Biblioteka otwarta

Share this content:

Opublikuj komentarz