Majówka na Dolnym Śląsku
Festiwale, warsztaty, koncerty – to przykłady spędzenia długiego weekendu majowego w regionie, wśród nich wydarzenia z wieloletnią tradycją, jak Festiwal Kwiatów w Zamku Książ, Gitarowy Rekord Guinnessa, festyny rodzinne: np. Bohaterowie i Księżniczki na Zamku Czocha, a także nowe eventy, czyli Rodzinna Majówka w wałbrzyskiej Starej Kopalni. Zobaczcie dolnośląską ofertę, bo jest z czego wybierać!
– Dolny Śląsk jest wyjątkowy i ma wiele do zaoferowania, od niezastąpionych krajobrazów, po urokliwe miejsca o bogatej historii. To zdecydowanie najpiękniejszy region w kraju, który można odkrywać na wiele sposobów. Przed nami majówka pełna atrakcji i oficjalne rozpoczęcie sezonu turystycznego, będące zaproszeniem do odwiedzania naszego regionu, do czego bardzo serdecznie Państwa zachęcam – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
To będzie naprawdę długi weekend
Świętowanie majówki zaczynamy zdecydowanie wcześniej. Ponad 60 wystawców z branży turystycznej z Dolnego Śląska, konkursy i zabawy dla dzieci, warsztaty tematyczne – Dolnośląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Samorządem Województwa Dolnośląskiego zaprasza na Otwarcie Sezonu Turystycznego, które odbędzie się 27-28 kwietnia na Bulwarach Nadodrzańskich w Głogowie. Jest to idealna okazja do złapania podróżniczych inspiracji nie tylko przed majówką, ale także na całe wakacje. Pojawi się również stoisko Dolnego Śląska, gdzie nie zabraknie konkursów, ciekawych publikacji i koła fortuny z nagrodami.
– Sezon turystyczny nie bez powodu rozpoczynamy w Głogowie. To jedna z wielu miejscowości położonych nad Odrą. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na turystykę nadrzeczną. Zapewniam, że odkrywanie Dolnego Śląska z perspektywy rzeki jest bardzo ekscytujące! W wielu miejscach można skorzystać ze sprzętu, który został zakupiony z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego, m.in. łodzi, SUP-ów, pontonów czy kajaków – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Tuż przed majówką, 27 kwietnia, spotkacie reprezentantów Dolnego Śląska na Trójstyku – Polski, Niemiec oraz Czech pomiędzy miejscowościami Porajów, Hradek nad Nysą i Zittau. Przez cały dzień na gości będą czekać liczne rozrywki podzielone na cztery strefy tematyczne – koncerty wokalistów z trzech krajów, strefa animacji dla dzieci, warsztaty plastyczne i dyskusje.
Majówka po królewsku
Na Zamku Książ od 1 do 5 maja odbywać się będzie już XXXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki, czyli uczta dla zmysłów. Wyjątkowe wydarzenie celebrujące piękno kwiatów w oprawie zdobnych komnat. Podczas tegorocznej edycji zamek zabierze uczestników w podróż florystyczną przez najpiękniejsze kraje Europy.
Weekend majowy to okazja do poznania mrocznych tajemnic i skarbów Zamku Grodziec, który zdradzi je podczas nocnego zwiedzania. Na terenie zamku pojawi się również Gwardia Gryfa, czyli szczudlarze, tancerki, chorągwiarze, którzy stworzą niesamowity klimat.
Zamek Czocha zaprasza na wydarzenie Bohaterowie i Księżniczki, gdzie nie tylko będzie można spotkać baśniowe postaci, które na co dzień goszczą w dziecięcej wyobraźni. Festiwal odbędzie się 1-3 maja. Będzie tam również obecna bohaterska ekipa z Dolnego Śląska, która zaprosi wszystkich do zabawy w budowanie własnych zamków, pokonywanie labiryntów czy odnajdywanie tajnych haseł.
Stolica pełna atrakcji
W majówkę wszyscy fani muzyki powinni znaleźć się w stolicy Dolnego Śląska. Jak co roku 1 maja na wrocławskim rynku będzie podjęta kolejna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata. Aby wziąć w nim udział, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów: C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.
Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić weekend, 1-2 maja w Parku Grabiszyńskim będzie ostatnia okazja do wspólnego biegu z Adrianem Kosterą – triathlonistą, który chce przez cały rok ustanowić rekord świata w najdłuższym triathlonie.
Dla miłośników Wrocławia Centrum Historii Zajezdnia przygotowała oprowadzania tematyczne do wyboru, warsztaty dla dzieci, przejazd po centrum miasta zabytkowym autobusem.
Kraina sekretów i aktywności
Dla tych, którzy chcą spędzić weekend majowy aktywnie Polana Jakuszycka DCS przygotowała wydarzenie „Biegowa Majówka”, która będzie trwać od 3 do 5 maja. To będzie rozpoczęcie ostatniego etapu wyzwania Adriana Kostery.
W Starej Kopalni w Wałbrzychu 1-2 maja na turystów będzie czekać rodzinna majówka. Na terenie dawnego zakładu górniczego zorganizowana zostanie gra terenowa, zwiedzanie z przewodnikiem, malowanie twarzy, a wszystko uwieczni fotobudka. Dzieci będą mogły bawić się na dmuchańcach i robić bańki mydlane.
Nocne zwiedzanie oraz rodzinne warsztaty geologiczne proponuje niezwykła Kopalnia Uranu w Kletnie, gdzie nie zabraknie emocji i sporej dawki wiedzy.
Karkonoski Park Narodowy zaprasza na majówkę do Centrum Informacyjnego w Karpaczu przy ul. Leśnej 9. Każdego dnia czekają na turystów różne atrakcje przyrodnicze, zaczynając od spaceru geologicznego z Aleksandrą Trytek – edukatorem, geologiem i przewodnikiem sudeckim, po warsztaty i wykłady zielarskie, które poprowadzi gość specjalny Mateusz Danielczyk – Koordynator Wojewódzki Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji, zielarz, fitoterapeuta.
Wybuchowe warsztaty
Do Krainy Wygasłych Wulkanów, włączonej ostatnio do Sieci Światowych Geoparków UNESCO, zaprasza Kaczawska Sieć Współpracy. Przygotowano tam rozmaite atrakcje trwające od 29 kwietnia do 5 maja. W programie: warsztaty płukania złota lub tworzenia biżuterii z agatów, koncert mis terapeutycznych, spacer po ogrodzie ziołowym.
Twierdza pełna tajemnic
W weekend majowy słynna twierdza srebrnogórska przygotowała dodatkowe zajęcia. W Srebrnej Górze odwiedzający wezmą udział w warsztatach strzelania z łuku oraz pokazach magicznych pojedynków. Nie zabraknie również produktów regionalnych, stoiska Dolnego Śląska, animacji dla dzieci i młodzieży, konkursów oraz zabaw.
Widoczni również za granicą
Po ubiegłorocznym sukcesie Dnia Polski w Brukseli Ambasada RP w Brukseli zaprasza ponownie 4 maja do Parku Cinquantenaire w stolicy Belgii. To największy polski piknik w tej części Europy. Swoje stoiska i atrakcje zaprezentują polskie województwa, w tym oczywiście Dolny Śląsk, który zagwarantuje odwiedzającym warsztaty, konkursy, degustacje regionalnych smaków i niezwykłą dawkę informacji o województwie.
Aktywnie, rodzinnie, regionalnie – którąkolwiek opcję wybierzecie – do zobaczenia na Dolnym Śląsku!
Źródło i fot
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Share this content:
Opublikuj komentarz