Ładowanie
×

Rusza terapia Simontonowska

Po raz kolejny w Wałbrzychu rozpoczynają się warsztaty terapii Simontonowskiej. Jesienną edycje rozpoczyna się 16.09.2024
godz. 16.00 w Klubie Senior+ przy ul. Andersa 162A. Terapia Simontonowska skierowana jest do osób chorujących przewlekle w tym onkologicznie oraz ich bliskich. Warsztaty realizowane są od 3 lat i skorzystało z nich już 120 osób.

Terapia Simontonowska jest spójnym programem składającym się z metod i technik poznawczo-behawioralnych o dowiedzionej skuteczności. W ramach oddziaływań psychoedukacyjnych i terapeutycznych w TS stosowane są między innymi:
– trening relaksacyjny
– praca z oddechem
– praca z wyobraźnią
– niefarmakologiczne metody łagodzenia dolegliwości somatycznych
– praca z przekonaniami czyli uczymy jak zdrowo myśleć i rozpoznawać myśli które nam nie służą
– uczymy jak komunikować swoje potrzeby
Zagadnienia poruszane podczas sesji TS :
a. radzenie sobie z dystresem
b. postawy wobec choroby i jej leczenia (rola trudnych emocji w procesie zdrowienia)
c. poznanie umiejętności zdrowienia
d. komunikacja z bliskimi oraz system wsparcia społecznego
e. radzenie sobie z trudnymi emocjami
f. radzenie sobie z lękiem przed śmiercią, stresem związanym z przekonaniami duchowymi i innymi
g. rola zabawy i śmiechu w procesie zdrowienia
h. interwencje dotyczące zmiany stylu życia
Korzyści płynące z udziału w terapii:
1. Po opanowaniu przez pacjenta podstawowych umiejętności z TS jest on w stanie sam sobie pomóc w kryzysach towarzyszących chorobie przewlekłej bez wsparcia terapeuty .
2. TS jest skierowana dla pacjenta i jego rodziny niezależnie od etapu choroby, leczenia i miejsca przebywania pacjenta.
3. Psychoedukacja i zdobycie umiejętności w TS pozwala na zmianę sposobu myślenia o przebiegu choroby i leczenia. Podczas oddziaływań terapeutycznych pacjenci i ich bliscy uczą się identyfikowania swoich wewnętrznych i zewnętrznych zasobów i ich rozwijania, co równocześnie ułatwia zaangażowanie się w proces leczenia i przyjęcie aktywnej postawy w kształtowaniu swojego stanu psychospołecznego i zachowań zdrowotnych.
4. Poprzez fakt, że TS nie pomija żadnej ze sfer życia człowieka, możliwa jest interdyscyplinarna współpraca (psychologa, zespołu pielęgniarskiego i lekarskiego, fizjoterapeutów, itd.) owocująca objęciem pacjentów całościową opieką.
Osoby, które do tej pory skorzystały z terapii, tak o niej mówią:
„…zajęcia wspierają pracę z emocjami, z wyobraźnią, uczą panowania nad stresem, komunikowania się, budowania wsparcia społecznego…Ważne zagadnienia to refleksja nad życiem i śmiercią, radzenie sobie z lękiem, odrzuceniem, izolacją, depresją…”
„Ważnym aspektem zajęć jest terapeutyczny wymiar pracy grupowej. Jest to bezcenne wsparcie o które często trudno w swoim otoczeniu… grupowe relacje przybierają postać konkretnej pomocy: wymiany informacji, bliskości, kontaktu także poza zajęciami”.
Zajęcia prowadzą terapeutki terapii Simontonowskiej

Źródło i fot.
Magdalena Tumasz
Joanna Delegiewicz

  Pomóżmy Bartkowi wrócić do zdrowia!

Share this content:

Opublikuj komentarz