Ładowanie
×

Poważny wypadek w Głuszycy

4 lipca przed godziną piątą rano, na łuku drogi w Głuszycy Górnej, doszło do ciężkiego wypadku drogowego, który mógł zakończyć się jeszcze bardziej fatalnie. Kierowca osobowego samochodu, poruszając się z nieodpowiednią prędkością, stracił panowanie nad pojazdem, co doprowadziło do „dachowania”. Siła uderzenia była tak duża, że zerwała pasy bezpieczeństwa kierującego.

Do wypadku doszło na łuku drogi, gdzie kierujący pojazdem 19-letni mężczyzna, nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Droga była mokra po deszczu, co dodatkowo wpłynęło na zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni. W efekcie, samochód wpadł w poślizg, kierowca stracił nad nim kontrolę, a pojazd wypadł z drogi i przekoziołkował, zatrzymując się daleko poza jezdnią.
Obrażenia kierowcy były poważne. Na miejsce szybko przybyły służby ratunkowe, które udzieliły poszkodowanym pierwszej pomocy. Zarówno 19-latek jak i jego 18-letnia pasażerka zostali przewiezieni do szpitala przy ul. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Życie i zdrowie młodego kierowcy było zagrożone i wymagało pilnej interwencji lekarskiej. Młoda kobieta miała więcej szczęścia i skończyła z niegroźnymi potłuczeniami.
Najbardziej szokującym aspektem wypadku była siła uderzenia, która była na tyle duża, że zerwała pasy bezpieczeństwa kierującego. To niezwykle rzadkie zjawisko sugeruje, że prędkość pojazdu była znacznie wyższa niż dozwolona, a sam wypadek miał bardzo gwałtowny przebieg.

POLICJA APELUJE

Jak unikać groźnych wypadków?
Powyższe zdarzenie jest tragicznym przypomnieniem o zagrożeniach, jakie niesie za sobą brawurowa jazda i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Aby zapobiec takim incydentom, warto przypomnieć sobie kilka kluczowych zasad bezpiecznego zachowania na drodze.
Dostosowanie prędkości do warunków
Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
Zła pogoda – W deszczu, śniegu czy mgłach, ogranicz prędkość. Mokra nawierzchnia zmniejsza przyczepność kół, co może prowadzić do poślizgu.
Stan drogi – Zwracaj uwagę na nawierzchnię. Dziury, piasek czy liście mogą być niebezpieczne, zwłaszcza na zakrętach.
Widoczność – Jeśli widoczność jest ograniczona, np. przez mgłę, deszcz czy zmierzch, jedź wolniej i włącz odpowiednie światła.
Zachowanie ostrożności na zakrętach
Zakręty są szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza gdy są ostre lub niewidoczne. Jak zachować bezpieczeństwo?
Zmniejsz prędkość – Zawsze zmniejszaj prędkość przed zakrętem, aby mieć pełną kontrolę nad pojazdem.
Zachowaj płynność – Staraj się pokonywać zakręty płynnie, bez nagłych ruchów kierownicą, co może wywołać poślizg.
Zwracaj uwagę na znaki – Znaki drogowe ostrzegające o zakrętach i ograniczeniach prędkości nie są tam bez powodu – przestrzegaj ich.
Regularne kontrole techniczne pojazdu
Stan techniczny pojazdu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze:
Opony – Regularnie sprawdzaj stan opon, ich bieżnik oraz ciśnienie. Opony w złym stanie mogą prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.
Hamulce – Upewnij się, że hamulce działają prawidłowo. Regularne przeglądy pozwolą uniknąć awarii.
Pasy Bezpieczeństwa – Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa są w dobrym stanie i działają prawidłowo. W razie potrzeby wymień je na nowe.
Odpowiedzialność za pasażerów
Kierowca jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za swoich pasażerów:
Zapinanie pasów – Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa przed rozpoczęciem jazdy.
Bezpieczne przewożenie dzieci – Dzieci powinny być przewożone w odpowiednich fotelikach samochodowych dostosowanych do ich wieku i wagi.
Unikanie rozpraszania – Pasażerowie nie powinni rozpraszać kierowcy. Skupienie na drodze jest kluczowe.
Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego, dostosowanie prędkości do warunków, regularne przeglądy techniczne pojazdu oraz odpowiedzialne zachowanie zarówno kierowców, jak i pasażerów, mogą zapobiec wielu tragediom. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dbajmy o siebie i innych uczestników ruchu, by każda podróż kończyła się szczęśliwie.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

  Trzech kolejnych poszukiwanych w rękach policjantów

Share this content:

Opublikuj komentarz