Ładowanie
×

Brazylijskie rytmy w Wałbrzychu

Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zaprasza na przedostatni koncert 46. sezonu artystycznego. Będzie to niecodzienne wydarzenie, gdyż jako solista wystąpi grający na marimbie perkusista Krystian Skubała, który wykona utwór brazylijskiego kompozytora Neya Rosauro – I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową. Koncert odbędzie się 14 czerwca 2024 r. o godzinie 19:00 w sali przy ul. Słowackiego 4 w Wałbrzychu.


Marimba to instrument, który nieczęsto widuje się na estradzie filharmonii. Wywodzi się z południowej i środkowej Afryki oraz Ameryki Środkowej. Jej dźwięk nadaje utworom specyficznego, etnicznego kolorytu. Jednym z najsłynniejszych twórców kompozycji na ten instrument jest Brazylijczyk Ney Rosauro. Jego Koncert na marimbę i orkiestrę został wykonany przez ponad 2500 różnych orkiestr na całym świecie. Utwory Rosauro słyną z pięknych melodii i wpadających w ucho latynoskich rytmów, w znacznej większości nawiązujących do roztańczonego, brazylijskiego folkloru. Już w najbliższy piątek wałbrzyska publiczność będzie mogła usłyszeć jeden z nich na żywo, w wykonaniu Krystiana Skubały i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Karola Onderko.
Wstępem do folkloru brazylijskiego będzie nawiązanie do polskich melodii ludowych, które da się usłyszeć w uwerturze do opery „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego. Melomani będą mieli szansę porównać, jak dobrze współgrają ze sobą te, pozornie bardzo odległe, tradycje muzyczne. Pozostawiając ich w tanecznym nastroju, po energicznych dźwiękach marimby, koncert zakończy VII Symfonia Ludwiga van Beethovena zwana „symfonią rytmu” bądź „apoteozą tańca” ze względu na swój optymistyczny i radosny wydźwięk.

14.06.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Fascynująca marimba
Program:
Karol Kurpiński Uwertura do opery „Dwie chatki”
Ney Rosauro I Koncert na marimbę i orkiestrę smyczkową
Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92
Wykonawcy:
Karol Onderko – dyrygent
Krystian Skubała – marimba
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Share this content:

  Ludzie inteligentni w SOK

Opublikuj komentarz