Ładowanie
×

KIEROWAŁ POD WPŁYWEM LEKÓW PSYCHOTROPOWYCH

32-letni kierujący samochodem osobowym na ul. Wieniawskiego na Podzamczu nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w jego tył. Uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Badanie na zawartość narkotyków wykazało jednak, że mieszkaniec powiatu świdnickiego znajdował się w momencie kolizji pod wypływem leków psychotropowych, dlatego funkcjonariusze w szpitalu zlecili wykonanie badania krwi mężczyzny, by procesowo potwierdzić ten fakt.

Do kolizji drogowej doszło na ul. Wieniawskiego w Wałbrzychu 15 maja kilka minut po godzinie 18:00. 32-letni mężczyzna, jadąc samochodem osobowym nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu, który zatrzymał się przed skrzyżowaniem z ul. Al. Podwale, celem ustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka i najechał na jego tył.
Podczas czynności policjanci „drogówki” ustalili, że sprawca w momencie zdarzenia był trzeźwy, ale mógł kierować samochodem pod wpływem niedozwolonych środków. Tester wykazał stężenie leków psychotropwych w jego organizmie. Dla potwierdzenia tego faktu funkcjonariusze zlecili w placówce medycznej wykonanie badania krwi kierującego. Jeżeli wykaże ono, że mężczyzna kierował samochodem pod wpływem znacznej ilości środków odurzających, może mu grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60000 zł.
POLICJA PRZYPOMINA!
Pamiętajmy!
Osoby sięgające po różnego rodzaju leki, zawsze powinny zapoznać się z ulotką, która jest dołączona do opakowania. Oprócz informacji o zastosowaniu, dawkowaniu, przeciwwskazaniach, możliwych skutkach ubocznych, w każdej ulotce znajduje się informacja o wpływie lub braku wpływu substancji zawartych w lekach na prowadzenie pojazdu. Zaleceń o przeciwwskazaniu do prowadzenia pojazdu po lekach należy bezwzględnie przestrzegać. Prowadzenie pojazdu po lekach, po których nie powinno się wsiadać za kółko grozi nie tylko karą więzienia, ale przede wszystkim spowodowaniem wypadku.
Leki psychotropowe zawierają substancje, które wpływają na koncentrację uwagi, refleks i reakcje kierowcy i z tego względu jazda po lekach psychotropowych traktowana jest jak jazda po narkotykach. Prawo nie przewiduje dopuszczalnej dawki narkotyków i innych środków psychoaktywnych, po której zażyciu można prowadzić pojazd. Dlatego kierowca, który zdecyduje się na prowadzenie pojazdu po lekach psychotropowych i zostanie na tym przyłapany, zawsze musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

  W ŚWIĄTECZNY WEEKEND WPADŁ KIERUJĄCY

Share this content:

Opublikuj komentarz