Ładowanie
×

Książ sercem Europy czyli XXXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu to najważniejsze florystyczne święto w Polsce.  Od 1 do 5 maja już po raz trzydziesty czwarty zabierzemy Was w podróż przez pełne kwiatów kraje Europy, a najlepsi specjaliści od roślin ozdobnych w Polsce przygotują aranżacje inspirowane 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

„Książ sercem Europy” to temat przewodni festiwalu, zgodnie z którym zostaną udekorowane zamkowe wnętrza. W najpiękniejszych zamkowych przestrzeniach powstaną kreatywne instalacje i dekoracje z wykorzystaniem żywych kwiatów oraz trwałych i naturalnych materiałów. Atrakcją specjalną będzie wystawa kwiatowa „Unia od korzeni” zaaranżowana w średniowiecznej, najstarszej części zamku. Autorem ekspozycji będzie mistrz florystyczny z Estonii, Ahti Lyra, który z pomocą kwiatów i roślin przeprowadzi turystów przez mistyczny świat matki natury. Zwiedzanie dodatkowej wystawy odbędzie się w towarzystwie zamkowego przewodnika, który opowie o historii Zamku Książ.

Każdego dnia festiwalu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych turystów. W strefie Mali Floryści odbędą się warsztaty z wykorzystaniem żywych kwiatów. Podczas c zajęć z malowania wełną SOBUTKANA stworzymy wełniane mikroobrazki roślin, a podstaw majsterkowania oraz sadzenia roślin nauczymy się w Strefie Castoramy. Nie zabraknie opowieści o zamkowym życiu „Dawno temu w Książu”, konkursów z nagrodami i kreatywnych zabaw dla najmłodszych. Dodatkowo, na zamkowych korytarzach spotkamy fantastycznych animatorów, którzy wcielą się w postaci reprezentujące kraje Unii Europejskiej, m.in. grecką Atenę i Posejdona, zielonego skrzata z Irlandii, roztańczony zespół ABBA lub najsłynniejszego mieszkańca Rumunii – hrabiego Draculę.
Festiwal Kwiatów to wydarzenie, podczas którego można na żywo zobaczyć jak mistrzowie florystyki tworzą swoje prace. Wśród tegorocznych tematów pokazów florystycznych znajdziemy m.in. „Bukiet z Książa”, czyli roślinne odtworzenie obrazów znajdujących się w zamkowych komnatach lub „Kwiatowy zawrót głowy”, czyli pokaz tworzenia florystycznych nakryć głowy. Dodatkowo, każdego dnia festiwalu na parterze Zamku odbywać się będą wykłady ekspertów i znawców historii. Usłyszymy m.in. jaka była rola Książa na szlaku europejskim, gdzie znajdziemy świdnickie ślady Hochbergów oraz poznamy krótką historię pachnideł.
W tym roku Dziedziniec Honorowy ponownie zostanie udekorowany kwiatowym dywanem, a w kompleksie Sali Balowej zobaczymy wystawę KSIĄŻ MISTRZÓW, czyli florystyczne aranżacje 14 florystów ubiegających się o tytuł Mistrza Florystyki. Uczestnicy egzaminu przygotują między innymi spektakularne, duże formy florystyczne oraz misternie wykonane ozdoby ślubne. Wszystkie prace będzie można podziwiać podczas festiwalu, a 1 maja każdy odwiedzający może odda głos na swojego ulubionego twórcę i tym samym przyczyni się do przyznania Nagrody Publiczności.

Dla turystów, którzy lubią się bać w dniach 01.05 – 04.05.2024 r. przygotowano specjalną edycję Nocnego Zwiedzania z duchami, czyli pełne adrenaliny przejście przez skąpany w ciemnościach zamek. Położony w środku lasu Książ zamieni się w krainę Transylwanii, a książański przewodnik przeprowadzi odważnych turystów przez mroczne zamkowe pomieszczenia w których mieszkają duchy i zjawy. Nocne zwiedzanie odbędzie się w dwóch wersjach: dla rodzin z dziećmi oraz od godziny 21:00 w wersji dla dorosłych.
Podczas Festiwalu Kwiatów i Sztuki wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz produktów i roślin. W strefie domków wystawienniczych znajdziecie m.in. biżuterię, zabawki, porcelanę, produkty regionalne oraz ofertę rękodzielników, natomiast w strefie roślin (strefa festiwalu), będzie można zakupić m.in. cebulki kwiatowe, drzewka bonsai, kaktusy i sukulenty, sadzonki rośli i drzew, zarówno tych doniczkowych jak i ogrodowych. Całość wzbogaci bogata oferta gastronomiczna oraz strefa dmuchańców i zabaw dla dzieci.
Zamek Książ w Wałbrzychu to miejsce, w którym warto być tej wiosny!
Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl oraz www.festiwalkwiatow.pl

Red.
Źródło i fot. Zamek Książ

Share this content:

  Szkolenie w Inkubatorze

Opublikuj komentarz