Ładowanie
×

Zaślubinowa waza Jana Henryka X Hochberga księcia von Pless

Był 6 czerwca 1832 roku, gdy na ślubnym kobiercu stanął pierworodny syn Jana Henryka VI von Hochberg, dziedzic rodowej fortuny śląskich grafów na Książu -Jan Henryk X wraz ze swoją wybranką-Idą von Stechov.

Państwo młodzi mieli zapisać się na kartach historii jako pierwsi Hochbergowie, tytułujący sie od roku 1850 mianem książąt pszczyńskich.
Rok po hucznym weselu odbędzie się paradna ceremonia pogrzebowa seniora rodu lecz – póki co – Jan Henryk VI zdąży zamówić w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie na okoliczność zaślubin ukochanego syna, prezent w postaci wazy dekorowanej miniaturą malarską przedstawiającą zamek Książ wg obrazu Sebastiana Carla Christopha Reinhardta.
Obraz ów, zaginiony dziś podczas drugiej wojny światowej, znajdował się w owym czasie w rezydencji króla Prus, w Berlinie, w kolekcji Hohenzollernów.
Sebastian Reinhardt zwany “malarzem Karkonoszy” był autorem cyklu śląskich pejzaży liczącego 67 płócien, z czego część trafiła do zbiorów Fryderyka Wilhelma III, a pozostałe na zamek Książ, gdzie Jan Henryk VI przygotował na ich ekspozycję oddzielną salę galeryjną.
Dla upamiętnienia tego wyjątkowego dnia, po przeciwległej stronie porcelanowego brzuśćca, uwieczniono wśród złotej arabeski datę -“Den 6ten/Juny 1832”.

Waza typu krater, liczy sobie 31 cm wysokości i składa się z dwóch elementów skręconych ze sobą śrubą. Została świeżo nabyta i wzbogaciła jedną z wałbrzyskich kolekcji. Gdzie będzie można ją obejrzeć?
Jak zdradził nam właściciel, już na początku września zostanie ona zaprezentowana w ramach przygotowywanej wystawy “Wałbrzych i okolice” wraz z innymi porcelanowymi eksponatami opatrzonymi miniaturami śląskich krajobrazów i architektury z naszego regionu.
Będziemy trzymać rękę na pulsie i damy Państwu znać co, gdzie i kiedy.

przód, miniatura, tył z datą w centralnym polu arabeski)


-miniatura przedstawiająca portret Jan Henryka VI (tego, który zamówił wazę)

  Co jest grane w weekend

Share this content:

Opublikuj komentarz