Ładowanie
×

Stara Kopalnia podsumowała tegoroczną Barbórkę

Jedenaście wydarzeń przygotowano w czasie tegorocznego, dziewiątego już Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. Propozycje przygotowane w Wałbrzychu przyciągnęły blisko pięć tysięcy uczestników. Mowa o wydarzeniach w Starej Kopalni, paradzie, która przeszła przez miasto i mszy świętej. W czasie tegorocznej Barbórki zebrano także ponad 4 tysiące złotych na cele społeczne.


W czasie tegorocznego festiwalu nie zabrakło nowości. Nowości, które miały przyciągnąć na Barbórkę młodych mieszkańców Wałbrzycha i regionu, a przy okazji zainteresować ich górniczym dziedzictwem i historią miasta.
– Trzeba powiedzieć, że tegoroczny festiwal, oprócz tych tradycyjnych akcentów górniczych, jak Karczma Piwna, Szychta Szkolna czy Szychta Rodzinna, obejmował wydarzenia niezwiązane bezpośrednio z górnictwem, aby przyciągnąć na festiwal, jak najwięcej ludzi młodych i mamy nadzieję, że dzięki temu zainteresują się wielowiekową tradycją Wałbrzycha – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
Górnicy i uczestnicy tegorocznej Barbórki nie tylko się bawili, ale także pomagali. W tym roku po raz pierwszy w czasie festiwalu zorganizowano aż dwie zbiórki. W sumie zebrano ponad cztery tysiące złotych.
– Pierwsza zbiórka była w czasie Karczmy Piwnej i tutaj mamy kwotę ponad trzech tysięcy oraz ponad sześćdziesięciu euro, bo co roku mamy gości z partnerskiego Freiberga. W tym roku wspieramy wałbrzyskie hospicjum. Druga zbiórka odbyła się w czasie BASSbórki. Wspieraliśmy wałbrzyskie Schronisko dla Zwierząt. Udało się zebrać ponad tysiąc złotych – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni.
Warto podkreślić, że w organizację festiwalu angażują się zarówno stowarzyszenia górnicze działające w Wałbrzychu, jak i wałbrzyskie szkoły czy firmy.
W przyszłym roku dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka. Stara Kopalnia już dziś planuje specjalne wydarzenia związane z okrągłą edycją. Do tego czasu wałbrzyska górnicza atrakcja zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach regularnie organizowanych na swoim terenie i do zwiedzania obiektu. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem www.starakopalnia.pl.

źródło i fot. Stara Kopalnia

Share this content:

  Nie śpij, bo Cię przegłosują!

Opublikuj komentarz