Ładowanie
×

Debata „Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni”

Wałbrzyscy policjanci zorganizowali wczoraj debatę społeczną pod hasłem „Bezpieczeństwo Seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni”. W trakcie spotkania omawiano zagrożenia na jakie są narażone osoby starsze, a także ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Seniorzy podczas spotkania otrzymali odblaski i przekazali funkcjonariuszem problemy i spostrzeżenia jakie napotykają w codziennym życiu.

Debata pod hasłem „Bezpieczeństwo seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni” odbyła się 14 grudnia w Klubie „ Senior+” przy ul. Andersa 162a w Wałbrzychu. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo seniorów. Policja zaproponowała mieszkańcom Wałbrzycha debatę o problemach i zagrożeniach w ich najbliższym otoczeniu. Debata to dobra forma dialogu, którego oczekiwali organizatorzy spotkania. Mieszkańcy przyszli poznać problemy i zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się w swoim środowisku i wspólnie z Policją i urzędnikami znaleźć ich rozwiązanie.
W debacie udział wzięli: podinsp. Rafał Klimczak Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, sierż. szt. Aleksander Karkosz profilaktyk z Wydziału Prewencji, mł. asp. Angelika Francke i asp. szt Rafał Gorgoń dzielnicowi z Komisariatu Policji I w Wałbrzychu oraz asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej. Na spotkanie przybyli też zaproszeni gości: Pan Mariusz Szmiel dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odział w Wałbrzychu, radni Rady Miasta Wałbrzycha Pan Jacek Szwjgier oraz Pan Dariusz Stawowy. Była również z nami Pani Ewa Story zastępca dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu wraz z pracownikami wspierającymi na co dzień seniorów w swoich działaniach oraz Pani Ewa Sobieraj kierownik Domu Seniora Biały Kamień.

W trakcie spotkania wałbrzyscy policjanci omówili i przybliżyli uczestnikom funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, które mają na celu uaktywnienie współpracy lokalnej społeczności z Policją. Ważnym tematem było również bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także zagrożenia czyhające na seniorów w postaci różnego rodzaju oszustw. Policjanci tłumaczyli jakie metody stosują teraz najczęściej przestępcy, żeby wyłudzić pieniądze od ludzi starszych. Oszustwa na „żołnierza misji zagranicznych”, który potrzebuje pieniędzy na podróż do domu, czy na „pracownika banku”, który nakłania na ściągnięcie zainfekowanych aplikacji na telefon. Funkcjonariusze apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w takich sytuacjach i nie instalowanie aplikacji na telefon z nieznanego źródła/pochodzenia. W takiej sytuacji zawsze bezpieczniej będzie rozłączyć się i udać osobiście do swojego oddziału banku.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał odblaski, przy czym policjanci ponownie apelowali o ostrożność i noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu nie tylko w obszarze zabudowanym a także w mieście. Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy debaty przekazali funkcjonariuszem i zaproszonym gościom problemy i spostrzeżenia jakie napotykają w codziennym życiu. Podsumowaniem debaty było sporządzenie ankiety przez wszystkich uczestników.
Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w debacie. Tego typu spotkania służą wymianie oczekiwań w zakresie współpracy policji ze społeczeństwem i pozwalają ukierunkować działania funkcjonariuszy celem poprawy stanu bezpieczeństwa.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

  Miasteczko WOŚP opanuje Starą Kopalnię

Share this content:

Opublikuj komentarz