Ładowanie
×

Daisy byłaby dumna – ostatni taki koncert w tym roku!

10 grudnia 2023 roku o godzinie 19:00 w Zamku Książ odbył się ostatni w tym roku koncert grany przez Książęcą Orkiestrę Salonową. Koncert niezwykły, składający się z trzech części, z których pierwszą była część d-moll na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha, druga c-moll na obój i skrzypce oraz trzecia – kolęd. A wszystko to pod batutą Jerzego Koska.

Warto wspomnieć, że podwójny koncert skrzypcowy d-moll Bacha to jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Utwór powstał około 1730 roku a napisano go dla 2. skrzypiec solowych oraz orkiestry smyczkowej i basso continuo. W jego strukturze możemy dostrzec typowy dla muzyki baroku styl koncertowy, w którym soliści rywalizują z orkiestrą. Tu w roli pierwszych skrzypiec mogliśmy usłyszeć Dorotę Gracę-Kosek – polską skrzypaczkę, koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Sudeckiej, doskonale znaną wałbrzyskiej publiczności i fantastycznego Mateusza Mroczka, który naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Mroczek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Mariusza Dereweckiego oraz Konserwatorium Krolewskiego w Brukseli w klasie prof. Katelyn Sebestyen i prof. Zygmunta Kowalskiego. Uczestnik konkursów ogólnopolskich (Wroclaw, Lublin) oraz miedzynarodowych. W roku 2005 zdobył tytuł finalisty Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Jeunesses Musicales Romania w Bukareszcie. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich w klasach profesorów: Sherbana Lupu i Jadwigi Kaliszewskiej (Lancut), Pierra Amoyala i Esther Perenyi (Bruksela). W latach 2008 – 2013 etatowy pracownik orkiestry Sinfonia Iuventus.

W drugiej części koncertu razem z Matuszem Mroczkiem grał na oboju Ireneusz Stawniak. Warto wspomnieć, że w wieku 10 lat rozpoczął on naukę gry na oboju w PSM I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie w klasie Pana Grzegorza Święciechowskiego. W 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a od stycznia 2015 roku pracuje na stanowisku oboisty-solisty w Orkiestrze Opery Wrocławskiej. Dwukrotnie wygrał egzaminy do orkiestry Sinfonia Iuventus w Warszawie i egzamin do Filharmonii Szczecińskiej na stanowisko pierwszego oboisty. Był także w finale przesłuchań do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Trzecia część wprowadziła słuchaczy w świąteczny nastrój. Można było usłyszeć wiązankę kolęd Leroy Anderson “A Christmas Festival”, kolęda “Christmas Carol” w aranżacji Alfred Pochon, wiązankę kolęd polskich w opracowaniu Pawła Stuczyńskiego. Kwintesencją koncertu było wspólne odśpiewanie kolędy „Bóg Się rodzi” z widownią. Warto dodać, że „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako kolęda “Bóg się rodzi”, nazywana jest często królową polskich kolęd. Mało kto wie, że tekst pieśni powstał w Dubiecku nad Sanem na zamówienie księżnej.
Występ wielokrotnie nagradzany był owacjami publiczności i bez wątpienia pozostanie w pamięci słuchaczy na długo. Gdyby Księżna Daisy mogła być obecna na sali, z pewnością byłaby dumna.

Paweł Szpur

  Wałbrzyska filharmonia rozpoczyna nowy sezon

Pomoc merytoryczna – Mateusz Mykytyszyn.

fot. redakcja

Share this content:

Opublikuj komentarz