Ładowanie
×

Prawie 4 miliony złotych na inwestycje w oświetlenie

2435 starych, energochłonnych opraw zastąpionych zostanie nowymi ledowymi. Na wymianę źródeł światła w lampach oświetlenia miejskiego Świdnica otrzyma 3 701 200 zł w ramach dziewiątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – „Rozświetlamy Polskę”. To jedno z najwyższych przyznanych dofinansowań.

– Dobrze oświetlone drogi i chodniki zwiększą widoczność i bezpieczeństwo. Zmiana oświetlenia na ledowe przełoży się także na oszczędności dla budżetu miasta i pozytywnie wpłynie na środowisko – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
W Świdnicy ponad 60% punktów oświetlenia miejskiego wyposażonych jest w nieenergooszczędne oprawy, głównie sodowe. Stan techniczny samych opraw wpływa na niedostateczne doświetlenie dróg publicznych i przestrzeni miejskich, a przy tym generuje duże koszty zużycia energii i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Oprawy są wyeksploatowane o znacznym zużyciu technicznym. Dzięki przeprowadzonej modernizacji system oświetlenia zostanie w znacznej części ujednolicony, co wpłynie na konserwację i eksploatację, a tym samym obniży koszty utrzymania. Całość realizacji przyczyni się do poprawy jakości oświetlenia miejskiego oraz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.
Inwestycja zostanie przeprowadzona na podstawie wykonanego w grudniu 2022 roku audytu energetycznego oświetlenia. Przewidywany termin jej zakończenia to kwiecień 2025 roku. Przyznane dofinansowanie wynosi 80 procent wartości zadania, wkład własny samorządu to 20 procent.
W powiecie świdnickim dofinansowanie otrzymały także gminy: Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom i Żarów.

źródł

Share this content:

  Nowy autobus

Opublikuj komentarz