Ładowanie
×

Maszkarony powróciły na wieżę ratuszową

Pochodzące z XV wieku dwie kamienne głowy – maszkarony z zawalonej wieży ratuszowej zostały wyeksponowane na jej II piętrze. Wcześniej zdobiły one kwietniki Rodzinnych Ogrodów Działkowych “Aronia” przy ulicy Westerplatte. Zostały przejęte na własność przez miasto, zdemontowane oraz zlecono ich renowację.

Po zawaleniu wieży w 1967 roku gruzy wywieziono na teren nieużytków sąsiadujący z ogródkami działkowymi. Prawdopodobnie wtedy działkowcy wydobyli rzeźby i wbudowali je w czoła dwóch betonowych kwietników. Rzeźby przedstawiają dwie różne głowy męskie, być może portrety budowniczych wieży.
Pomysł na zmianę lokalizacji maszkaronów wyszedł od lokalnych miłośników historii miasta, a cały wysiłek nadzoru nad realizacją tego przedsięwzięcia przypadł Barbarze Sawickiej z Biura Ochrony i Konserwacji Zabytków Urzędu Miejskiego.
– Dbanie o historię naszego miasta to nie tylko obowiązek, ale również przywilej. Dzięki temu możemy budować silniejszą społeczność, pełną dumy z własnej przeszłości. Pamiętajmy, że to, co robimy dzisiaj, kształtuje naszą historię jutro – mówi prezydent, Beata Moskal – Słaniewska.
Na tym samym piętrze znajdują się również relikty zegara zawalonej wieży. Opisy historyczne rzeźb przygotowane zostały przez dr Dobiesława Karsta, dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Mieszkańców i turystów serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wieży ratuszowej.

źródło i fot. swidnica.pl

Share this content:

  KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Opublikuj komentarz