Ładowanie
×

Basia i Barbórka z Wałbrzycha – promocja na wrocławskim lotnisku

Wałbrzyskie produkty regionalne jakimi są przepyszne ciastko Basia i słynny Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni były dziś promowane na międzynarodowym lotnisku we Wrocławiu w ramach akcji zaplanowanej i przygotowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zaangażowali się w nią m.in. Stara Kopalnia i Cafe Bohema ze Szczawna Zdroju, która ufundowała słodkie Basie. Przylatujących do Wrocławia częstowali najprawdziwsi wałbrzyscy górnicy w strojach galowych.

Sławnych Barbar jest wiele – Basia z Wałbrzycha jest tylko jedna! Jej sekretem jest delikatny, kakaowy biszkopt przełożony świeżą bitą śmietaną. Już od czterech pokoleń towarzyszy mieszkańcom Aglomeracji Wałbrzyskiej na co dzień i od święta. Czas, aby wyborne ciastko Basia, jeden z najpopularniejszych produktów regionalnych poznali także inni mieszkańcy naszego kraju.
Historia Basi rozpoczyna się w 1979 roku w Wałbrzychu. W górniczym mieście niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto przypadające na dzień 4 grudnia. Istniejąca do dziś wałbrzyska cukiernia, przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich Patronką jest św. Barbara. Dlatego też ulubione ciastko Wałbrzyszan z bitej śmietany i biszkoptu zostało nazwane właśnie Basią. Tak zostało do dziś.
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu w tym roku zaplanowano na cztery dni – 1-4 grudnia. Tradycyjnie już pierwszy dzień – 1 grudnia, piątek, będzie przewidziany dla szkół. Wałbrzyska młodzież uczestniczyć będzie w uroczystej Szychcie Szkolnej, która połączona jest z pokazem górniczych barbórkowych tradycji. To także moment uroczystości pasowania na młodych gwarków. Zagra orkiestra górnicza, zabrzmią górnicze opowieści. Wałbrzyscy gwarkowie sprzed lat będą mieć czas na wspomnienia o trudzie i niebezpieczeństwach pracy.

Tego dnia odbędzie się też odpłatna nocna szychta, czyli nocne zwiedzanie z pracami górniczymi, a także koncert, Zagra Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg w kawiarni Sztygarówka (bilet 1 zł/ os).
2 grudnia 2023, w sobotę odbędą się na trzy wieczorne wydarzenia:
Godz. 17:00 pokaz filmu Perła w koronie oraz spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, wstęp bezpłatny
Godz. 18.00 Barbórkowa nocna szychta oraz wydarzenie muzyczno-charytatywne – Godz. 21:00 BASSBÓRKA 2023 Dj’s: UHMT (NOISEMAN, LUCC, QUES), JOT & RAD74NICE, Sztygarówka – bilet 15 zł + dla chętnych przekazanie karmy, kocy dla wałbrzyskiego schroniska.
W niedzielę, 3 grudnia, zapraszane do świętowania są całe rodziny podczas Szychty Rodzinnej do Kuźni. Wydarzenia zaplanowano w godz.12-17. m.in.: tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, animacje, fotobudka, malowanie węglem portretów, przeplatane spotkaniami z górnikami. Wydarzenie jest bezpłatne dla dzieci i rodziców – wstęp bezpłatny.
Godz. 12.00 – 17.00 – O węglu inaczej – warsztaty, małe centrum nauki SOWA – Bilety na wydarzenia będą dostępne w kawiarni Sztygarówka oraz on-line.
W ostatni dzień festiwalu wypada Barbórka, czyli 4 grudnia – w poniedziałek odbędą się tradycyjna Msza Święta (godz. 12.00) i Wielka Parada Górnicza prowadząca ulicami miasta pod pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Później uroczystości przeniosą się do kopalni, gdzie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna. START GODZ.17.00 w Łaźni łańcuszkowej. Bilety na Karczmę Piwną są jeszcze dostępne w Kawiarni Sztygarówka.

Red.
źródło i fot. Stara Kopalnia/Zamek Książ

  „Nie daj się oszukać” na Starym Zdroju

Share this content:

Opublikuj komentarz