Ładowanie
×

Wtargnął pod samochód

23 października przed południem w Wałbrzychu na ul. Wieniawskiego doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. 32-latek po godzinie 11:00 poza przejściem dla pieszych wtargnął na jezdnię wprost pod jadący samochód osobowy. Kierujący pojazdem 71-latek nie był w stanie wyhamować. Pieszemu w wyniku zdarzenia na szczęście nic poważnego się nie stało. Ostatecznie za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym ukarany został mandatem karnym w kwocie 1,2 tys. złotych. Policjanci zatrzymali także dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w relacji pieszy kontra pojazd. Pieszy na podstawie Kodeksu drogowego, przechodząc przez jezdnię, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych i wchodzący na jezdnię ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd – nawet na przejściu dla pieszych – jest niedopuszczalne.
POLICJA APELUJE
Apelujemy także do kierujących. W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdną, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

  Zabytek na sprzedaż

Share this content:

Opublikuj komentarz