Ładowanie
×

Przed nami “Spektrum”

9. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum rozpocznie się już za tydzień, czyli 24 października! Jednym z najbardziej lubianych przez świdnicką publiczność elementów programu festiwalu jest Konkurs SPEKTRUM. W tym roku o nagrodę powalczy 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność! Jakie filmy znalazły się w selekcji konkursowej?

SPEKTRUM POLSKIE
W tegorocznej selekcji Konkursu SPEKTRUM znalazło się 5 polskich tytułów. Widzowie zobaczą „Chłopów”, czyli animację malarską twórców „Twojego Vincenta” o unikalnym mikroświecie wiejskiej wspólnoty, która jednocześnie jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Robertem Gulaczykiem, który wcielił się w rolę Antka Boryny. Kolejny film to „Śubuk” (w reż. Jacka Lusińskiego) opowiadający o losach Maryśki i jej syna w spektrum autyzmu oraz o walce prowadzonej przez matkę z polską służbą zdrowia i systemem oświaty. Świdnicę odwiedzi Małgorzata Gorol, która wcieliła się w rolę Maryśki. W programie znalazł się również debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Bohaterem obrazu jest Tymek, młody pianista, obserwujący w rodzinnej miejscowości nakręcającą się spiralę napięć pomiędzy swoimi kolegami a pracownikami baru z kebabem arabskiego pochodzenia. Publiczność festiwalu spotka się z reżyserem podczas Q&A. Inny debiut reżyserski w sekcji Spektrum to „Skąd dokąd” Maćka Hameli. Ten przejmujący portret zbiorowy mieszkańców Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiego ataku próbują znaleźć dla siebie schronienie, był również prezentowany w Cannes. Polską selekcję zamyka „Ultima Thule” – opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego (podczas festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem), która została nagrodzona podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
SPEKTRUM ZAGRANICZNE
W Konkursie SPEKTRUM publiczność obejrzy również 5 zagranicznych produkcji. Będzie to „Bulion i inne namiętności”, czyli najnowszy film Trần Anh Hùnga, który zdobył Złotą Palmę za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes, przepiękny, pełen emocji, miłości i doskonałego smaku. Kolejny film to
„Delikwenci” – zdobywca Grand Prix podczas 23. mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. W konkursie znalazł się również „Monster” – nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes najnowszy film Hirokazu Kore-edy, czuła i uważna obserwacja nietypowych ludzkich przyjaźni i rodzinnych więzów, przykład mądrego, niezwykle empatycznego kina. Widzowie zobaczą również „Blue Jean”, czyli zdobywcę aż czterech Independent British Film Awards. W filmie zatroskany o młodzież brytyjski rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu”, a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica. Selekcję konkursową zamyka animacja „Marcel Muszelka w różowych bucikach”, czyli przepiękna, mądra i zabawna historia dla każdego: o rodzinie, rozłące, strachu przed nieznanym, żałobie i samotności, ale też o tym, że nawet drobne gesty sympatii mogą znaczyć bardzo wiele.
Podczas 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych. Ale Spektrum to więcej niż tylko święto kino, to także szereg wydarzeń towarzyszących – potańcówka międzypokoleniowa, karaoke, bingo czy spacer śladami świdnickich murali, a wszystko w czułej atmosferze lokalności. 9. edycja odbędzie się pod hasłem SAVE THE CHANGES / ZACHOWAJ ZMIANY.
Pełny program jest dostępny na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl/program.
Zakup karnetów i biletów możliwy w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury i na stronie www.sok.com.pl. 9. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 24-29 października 2023 roku, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

źródło i fot. um.swidnica.pl

  Rusza Wałbrzyska Szkoła Talentów

Share this content:

Opublikuj komentarz