Ładowanie
×

„BEZPIECZNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH”

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ POLICJI

Wałbrzyscy policjanci praktycznie każdego dnia przyglądają się tematowi bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie pieszy podczas zdarzenia ma najmniejsze szanse na wyjście z wypadku bez szwanku. W związku z tym w piątek odbyły się kolejne działania pod hasłem: „Bezpieczne przejście dla pieszych”, podczas których funkcjonariusze objęli szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych w Wałbrzychu oraz całym powiecie wałbrzyskim.

W trakcie akcji przeprowadzonej 6 października funkcjonariusze ujawnili 121 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Większość z nich dotyczyła nieprawidłowego przejeżdżania przez przejścia dla pieszych, a także nadmiernej prędkości pojazdów w rejonie przejść dla pieszych. 103 osoby ukarane zostały mandatami karnymi, 14 osób policjanci pouczyli, a przy trzech wykroczeniach w stosunku do kierujących sporządzili dokumentacje do wniosków o ukaranie. Funkcjonariusze nadzorowali także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach, w tym sprawdzali czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. W tym zakresie mundurowi nie ujawnili wykroczeń. W piątek, jak i przez cały weekend, obyło się bez wypadku na drogach. Funkcjonariusze 6 października odnotowali dziewięć, a podczas soboty i niedzieli kolejne siedem kolizji.

Przypominamy. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego, ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia taryfikator przewiduje grzywnę 1,5 tysiąca złotych, a w przypadku tzw. recydywy drogowej nawet 3 tysięcy złotych.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas z dalszej odległości, a to daje szybszą reakcję na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

  WYPOŻYCZYŁ ROWER I NIE ZAMIERZAŁ GO ODDAĆ.

Share this content:

Opublikuj komentarz