Ładowanie
×

MARCIN GIBA | PODNIEBNE OBRAZY

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy MARCIN GIBA „PODNIEBNE OBRAZY” 6 października 2023 w godz.18:00 – 19:00. Wstęp wolny.

Autor to absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, dyrektor artystyczny Rybnik Foto Festivalu, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, czynny w zawodzie fotografa od ponad 20 lat, zdobywca kilkudziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Powrócił do autorskiej wypowiedzi, gdy w połowie 2018 roku kupił drona i uzyskał potrzebne uprawnienia. Szybko okazało się, że nowy obiektyw, mający początkowo uzupełniać ofertę komercyjną Marcina Giby o zdjęcia „z lotu ptaka”, pozwolił mu na nowo odkryć radość tworzenia i… Śląsk, miejsce, w którym mieszka.

Łatwo zaobserwować, że te zdjęcia są w sensie artystycznym „brakującym ogniwem” w dyskusji o regionie kojarzonym głównie z kopalnianą industrią. “Podniebne Obrazy” to kilka cykli długoterminowych. Projekt „Natural” pokazuje polski krajobraz, w który zaingerował przemysł. Marcin nie estetyzuje zachodzących zmian, ale stara się dokumentować fakt, że z połączenia tego, co dzikie i ucywilizowane wyłania się jakiś nowy rodzaj kosmosu. Seria „Human on earth” opiera się na zjawisku pareidolii, polegającym na dostrzeganiu w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, najczęściej przypominających ludzką twarz. Z kolei zestaw zdjęć pod tytułem „Minimal, animal, faces” koncentruje się na porze roku najtrudniejszej do latania ze względu na warunki atmosferyczne, ale za to najbardziej fotogenicznej. Śnieżna zima pozwala wydobywać z białego tła subtelne struktury, tworzące monochromatyczne wzory i minimalistyczne formy. Aktualnie autor eksploruje artystycznie temat hałd – najbardziej charakterystycznego elementu górnośląskiego krajobrazu, w którym poszukuje motywów abstrakcyjnych.

www.podniebneobrazy.pl

Tekst kuratorski: Nina Giba

Share this content:

  Koncert „Z górskich źródeł zrodzona…” w Filharmonii Sudeckiej

Opublikuj komentarz