Ładowanie
×

Familijnie w Filharmonii Sudeckiej

W niedzielę 24 września 2023 roku odbył się pierwszy Koncert Familijny w Filharmonii Sudeckiej “W grocie Króla Gór”. Cykl dziesięciu poranków z muzyką na żywo dla najmłodszych potrwa do końca sezonu artystycznego. Wydarzenie zgromadziło na sali mnóstwo pociech, które doskonale bawiły się z nutkami!


Koncert dyrygował i poprowadził Jan Bielak – dyrygent, a także teoretyk muzyki. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie ukończył teorię muzyki oraz dyrygenturę – oba z wyróżnieniem. Tematem muzycznym koncertu był Edvard Grieg we fragmentach Suity Peer Gynt. – Poranek. Peer Gynt, norweski wieśniak-marzyciel, budzi się w cieniu saharyjskich akacji. Promienie wschodzącego słońca ślizgają się po piasku pustyni. Peer dotarł tu z daleka. Po drodze napotkał różne niebezpieczeństwa – raz nawet ścigały go górskie trolle. Choć przeżył wiele, czeka go jeszcze więcej przygód. O nich właśnie opowiada muzyka Edvarda Griega. – To było moje największe marzenie, od lat marzyłem, żeby dzielić się muzyką z tymi, którzy nie są melomanami i dziećmi, którzy to czują, ale nie mają narzędzi. Muzyka jest piękna i cudowna tylko czasem trudna. Tu jest taka wyjątkowa sytuacja, że mogę ją przedstawić, wprowadzić i być przewodnikiem w tym świecie. Jest to coś cudownego – opowiadał Jan Bielak tuż po koncercie.

I faktycznie, słuchacze mogli usłyszeć i zobaczyć jak grają osobno odpowiednie grupy instrumentów fragment kompozycji, a następnie jak krok po kroku łączą się w całość, która pobudza wyobraźnię.

Jednak to nie wszystko. Jan Bielak w występ włączył także publiczność a ta poprzez klaskanie w odpowiednim rytmie fantastycznie “wkomponowała się” i współpracowała z muzykami Filharmonii, tworząc „jeden współgrający instrument”. – Muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze. Wszyscy złapali od razu rytm. Później jak dyrygowałem też było idealnie. Potem w trakcie utworu, podczas dyrygowania, gdy się odwróciłem było „bez pudła”, po prostu kolejni członkowie orkiestry. – wyjaśnia Jan Bielak.

Na koniec usłyszeliśmy gromkie brawa – tak długie, że zachęciły one orkiestrę na bis. – Nie jest prawdą, że mówi się „ach, dziś te dzieci”, nie nie. Muzyka jest czymś tak nam bliskim, potrzebnym i fascynującym, że w każdym wieku jesteśmy na nią otwarci. Tylko trzeba przyjść, dostrzec i dać sobie szansę, a wtedy muzyka nas pochłonie i już nie odpuści – podsumował dyrygent Jan Bielak.

Przed nami jeszcze 9 koncertów. Zatem jak zachęcić tych, którzy jeszcze nie przyszli? – „Niech porozmawiają z tymi, co byli” – radzi dyrygent pierwszego familijnego koncertu.

Koncert edukacyjny w ramach projektu „EduRemix Filharmonia Sudecka – Sokołowsko” realizowany we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej IN SITU, odbywający się w ramach projektu „HILO – Norwegian-Polish Platform for new Music Development” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa. Koncert dofinansowany jest również ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
PAS
Fot. PAS

kliknij w link i przeczytaj więcej o cyklu Koncertów Familijnych w Filharmonii Sudeckiej

  MARCIN GIBA | PODNIEBNE OBRAZY

https://filharmoniasudecka.pl/koncerty-familijne-w-filharmonii-sudeckiej/


Share this content:

Opublikuj komentarz