Ładowanie
×

Czarne Stokrotki, prosto z Zamku Książ

Serial „Czarne stokrotki”, który już 3 stycznia będzie miał swoją premierą na kanale Canal+ realizowany był m.in. w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju. W Zamku Książ, na dziedzińcu honorowym i w Sali Maksymiliana zrealizowano spektakularną scenę eleganckiego przyjęcia z udziałem Edyty Olszówki. Współautorką scenariusza jest ambasadorka Wałbrzycha, utalentowana pisarka młodego pokolenia, Agnieszka Szpila. Czarne stokrotki już na ekranach


Pomysłodawczyniami koncepcji na serial są nominowana do nagrody Nike za powieść Heksy Agnieszka Szpila i Dominika Prejdová. Nad scenariuszem pracowali także Katarzyna Tybinka i Marcin Ciastoń . Kierownikiem literackim projektu zaś był Michał Oleszczyk .
-Jestem stąd, jestem ambasadorką Wałbrzycha, dlatego chciałam pokazać Wałbrzych zupełnie inaczej niż do tej pory był pokazywany. Zrobić z niego trochę Twin Peaks, pokazać zachwycającą przyrodę naszego miasta, jego zagadkowość i niesamowitą aurę. Jednym z głównych bohaterów jest samo miasto – mówi Agnieszka Szpila.
Na plenery do ośmioodcinkowego serialu wybrano oprócz Zamku Książ w Wałbrzychu także podziemne miasto Osówka, dawny szczawieński Grand Hotel Hochbergów (dziś Dom Zdrojowy nr 1), Nową Rudę a także nazistowskie „mauzoleum” na Nowym Mieście. Zdjęcia powstawały w 2022 roku.
Grupa pięciorga maluchów zostaje uprowadzona z przedszkola. W tym czasie geolożka Lena (Karolina Kominek) wraz z ekipą współpracowników szykuje się do wyprawy naukowej na Antarktydę. Kiedy okazuje się, że podejrzaną o porwanie jest Ada (Alicja Wieniawa-Narkiewicz) – nastoletnia córka Leny, matka odkłada plany zawodowe i wraca do rodzinnego Wałbrzycha, aby odnaleźć córkę, z którą utraciła kontakt wiele lat temu. Poszukiwania dzieci wnikają coraz głębiej w podziemia Wałbrzycha. Nieodkryte szyby i tunele stają się scenerią niezwykłych zdarzeń, w których krzyżują się losy międzynarodowego tygla zamieszkującego miasto: Polaków, Czechów i Romów. Sytuacja zaognia się z każdym dniem. Główna bohaterka spotyka na swojej drodze lokalną policję, biedaszybników, nastolatków skrywających tajemnicę i filantropkę o wątpliwych pobudkach. Zawikłane relacje między mieszkańcami prowadzą ją do odkrycia wielopiętrowej zagadki sięgającej czasów II Wojny Światowej.
Ponadto w rolach głównych wystąpili gwiazda polskiego kina Edyta Olszówka jako czarny charakter Marta Czarnecka oraz Dawid Ogrodnik w roli policjanta Rafała, a także Robert Gonera, Robert Schuchard, Piotr Żurawski i Olaf Lubaszenko.
Serial spotkał się z entuzjazmem zagranicznej prasy na organizowanym w Cannes festiwalu MIPCOM, a prestiżowy amerykański magazyn Variety umieścił go na liście najciekawiej zapowiadających się zagranicznych produkcji.

Źródło i fot. Zamek Książ

Share this content:

  Maleńczuk w Świdnicy

Opublikuj komentarz