Ładowanie
×

Wymusił pierwszeństwo i potrącił rowerzystę

25 czerwca rano na ul. Jachimowicza doszło do poważnego wypadku drogowego. 52-letni kierowca samochodu osobowego wymusił pierwszeństwo na rowerzyście, w wyniku czego doszło do zderzenia. Rowerzysta, 43-letni mężczyzna, został przetransportowany do szpitala z licznymi obrażeniami.

Do wypadku doszło na ul. Jachimowicza w Wałbrzychu. Kierowca samochodu osobowego nie zastosował się do znaku “ustąp pierwszeństwa” i wjechał na skrzyżowanie, nie zauważając nadjeżdżającego rowerzysty. Przyczyną niedostrzeżenia jednośladu miało być oślepiające słońce. Mimo próby hamowania, rowerzysta nie zdołał uniknąć zderzenia. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe, które udzieliły poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Policja przeprowadziła na miejscu wypadku szczegółowe oględziny, mające na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zdarzenia. Wstępne ustalenia potwierdzają winę kierowcy samochodu, który z uwagi na ciężkie obrażenia rowerzysty, nie mógł zostać ukarany mandatem karnym. O karze dla mężczyzny kierującego pojazdem zadecyduję sąd.
Wypadek ten jest kolejnym przypomnieniem o konieczności zachowania ostrożności na drodze oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Oto kilka ważnych zasad, które mogą pomóc w uniknięciu takich sytuacji:
Przestrzeganie znaków drogowych – Kierowcy muszą bezwzględnie przestrzegać znaków drogowych, zwłaszcza tych nakazujących ustąpienie pierwszeństwa. Ignorowanie ich może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków.
Uwaga i koncentracja – Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni być zawsze skoncentrowani na drodze. Rozproszenie uwagi, np. przez korzystanie z telefonu komórkowego, może mieć tragiczne skutki.
Bezpieczna prędkość – Dostosowanie prędkości do warunków drogowych i atmosferycznych jest kluczowe. Zbyt szybka jazda ogranicza czas reakcji na niespodziewane sytuacje.
Zasada ograniczonego zaufania – Na drodze zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Przewidywanie możliwych błędów innych kierowców czy rowerzystów może zapobiec wypadkom.
Widoczność – Rowerzyści powinni zadbać o swoją widoczność, używając odblasków oraz odpowiedniego oświetlenia. Kierowcy z kolei powinni być szczególnie czujni na rowerzystów, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności.
Bezpieczne manewry – Przy wykonywaniu manewrów, takich jak skręt czy zmiana pasa ruchu, kierowcy powinni dokładnie upewnić się, że droga jest wolna, a sygnały ostrzegawcze zostały właściwie użyte.
Wypadki z udziałem rowerzystów i kierowców samochodów przypominają nam o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze. Wspólna odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu drogowego może znacznie zmniejszyć liczbę takich zdarzeń. Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność i wzajemny szacunek, który jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa na naszych ulicach.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Share this content:

  Skuteczna interwencja policjanta po pracy

Opublikuj komentarz