Ładowanie
×

Stara Kopalnia zaprasza na Noc Muzeów

Spektakularna iluminacja, niedostępne na co dzień zakamarki czy unikatowe artefakty. Przed nami wyjątkowy wieczór. W sobotę 18 maja Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na kolejną edycję Wałbrzyskiej Nocy Muzeów. Turyści będą mogli zajrzeć do niedostępnych na co dzień zakamarków. Po zmierzchu wejść do miejsc, które na co dzień zwiedza się za dnia, obejrzeć unikatowe artefakty, w tym najnowszy nabytek muzeum, czyli liczącą blisko dwa tysiące lat siekierkę! A to wszystko w unikatowej przestrzeni pokopalnianego obiektu, który 18 maja zyska specjalną iluminację. Bilety za złotówkę dostępne są na www.starakopalnia.pl.

Noc Muzeów w Starej Kopalni rozpocznie się w sobotę o godzinie osiemnastej i potrwa do północy.
– Przygotowaliśmy pięć tras zwiedzania, tak, aby wszyscy zainteresowani nie tłocząc się, mogli obejrzeć Starą Kopalnię w zupełnie nowym świetle. Pokazywać będziemy te miejsca, których najczęściej turyści w normalny dzień nie mogą zobaczyć – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
To będzie nie tylko kompleks szybu Sobótka, ale także kopalniana kuźnia z halą frezarek i halą tokarek. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Całe rodziny Stara Kopalnia zaprasza na Nocną Szychtę Dziecięcą. Sobotni wieczór to także niezwykła iluminacja.
– Stara Kopalnia ma unikatową iluminację zewnętrzną. Nasze szyby kopalniane, nasza wieża widokowa są wtedy specjalnie podświetlone i będzie to też doskonała okazja, by zrobić sobie wspaniałe zdjęcia – dodaje Jan Jędrasik.
Pasjonatów historii i skarbów Stara Kopalnia zaprasza na kuratorskie zwiedzanie wystawy „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”. To na tej wystawie można obejrzeć między innymi skarb groszy praskich z XIV i XV wieku. Ponad tysiąc trzysta monet odnaleziono osiem lat temu w Boguszowie-Gorcach. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowana zostanie znaleziona niedawno w Świebodzicach siekierka, licząca blisko trzy tysiące lat.
– To bardzo rzadkie znalezisko. Tego typu zabytków jest niewiele w Polsce. Siekierka odlana z brązu zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Prawdopodobnie jest elementem większego „skarbu”, cenne przedmioty zakopywano, by je ukryć w obawie przed kradzieżą w czasie najazdów – mówi dr Sylwia Rodak ze Starej Kopalni w Wałbrzychu.
W ramach sobotniej Nocy Muzeów zapraszamy także na wernisaż wystawy „Zapis Koksownia”, na której zobaczymy zdjęcia wałbrzyskiej

koksowni Mieszko wykonane przez Andrzeja Rutynę. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Co więcej, o godzinie dziewiętnastej przygotowaliśmy specjalne, kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Chętni będą mogli porozmawiać z samym autorem zdjęć pokazujących realia polskiej przemysłowej rzeczywistości okresu PRL.

W miniony weekend Stara Kopalnia w Wałbrzychu zorganizowała Dostępną Noc Muzeów. Specjalną edycję Nocy Muzeów dla osób z niepełnosprawnościami. W wałbrzyskiej atrakcji gościło ponad sto osób.

Źródło i fot Stara Kopalnia

Share this content:

  Liga MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej zawita do Świebodzic

Opublikuj komentarz