Ładowanie
×

Noc Muzeów w Starej Kopalni!

Turystyka bez barier. Stara Kopalnia i Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zapraszają na „Dostępną Noc Muzeów”.

– Chcemy pokazać, że nasz obiekt jest dostępny dla wszystkich – przekonuje Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni. „Dostępna Noc Muzeów” to propozycja przygotowana z myślą o osobach z
niepełnosprawnościami. Specjalnie dostosowana trasa bez barier, głównie tych architektonicznych, przygotowani przewodnicy czy kameralne grupy – to najważniejsze elementy, które mają ułatwić
poznawanie historii wyjątkowego miejsca, jakim jest Stara Kopalnia. Na „Dostępną Noc Muzeów” wałbrzyska atrakcja zaprasza już w sobotę 11 maja. Wejścia na trasę zaplanowano w godzinach od 18.00 do 21.00. Tego wieczora, będzie można zwiedzać także wystawy Wałbrzyskiej Galerii
Sztuki BWA, która jest współorganizatorem wydarzenia.
– Nasz obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby turystyka bez barier się rozwijała. Rok temu pomyśleliśmy o osobnym wydarzeniu, ze względu na to, że w czasie tradycyjnej nocy muzeów jest blisko tysiąc osób w Starej Kopalni. To są duże grupy, a tak dajemy większy komfort, by zwiedzić przestrzenie, które są u nas dostępne – przyznaje Marta Wróbel zastępca dyrektora ze Starej Kopalni.
Pierwsze wejścia na trasę zaplanowano o godzinie 18.00. Ostatnie o godzinie 20.00. Tak, jak w ramach tradycyjnej Nocy Muzeów, tak i w czasie Dostępnej Nocy Muzeów bilety kosztują jedynie złotówkę i można je zarezerwować na stronie starakopalnia.pl.
– Nasi przewodnicy świetnie dali sobie radę w ubiegłym roku. Przez cały rok gościmy turystów z niepełnosprawnościami, zarówno indywidualnych, jak i cale grupy. Mamy doświadczenie. Chcemy pokazywać, że nasz obiekt jest dostępny dla wszystkich turystów. To mogą osoby poruszające się na wózkach, osoby niedowidzące czy niedosłyszące – podkreśla Jan Jędrasik.
Rok temu zainteresowanie specjalną edycją nocy muzeów zaskoczyło. Na trasach pojawiło się ponad sto osób z niepełnosprawnościami. Nie chodzi jednak o bicie rekordów, a o pokazanie, że Stara Kopalnia czy Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA są dostępne dla wszystkich.
W sobotę, co godzinę, przewodnicy zabiorą na teren kopalni maksymalnie 10-osobowe grupy turystów, chcących poznać historię i tradycje górnicze Wałbrzycha w okolicznościach specjalnie dostosowanych do ich potrzeb.
Wydarzenie organizowane jest w ramach majowej Nocy Muzeów oraz akcji #dolnyslaskdlakazdego.
W sobotę w godzinach od 18.00 do 20.00 będzie można obejrzeć także wystawę Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Michała Puszczyńskiego – „Z ZIEMI I OGNIA”. Wstęp będzie bezpłatny.

Źródło i fot. Stara Kopalnia

  ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE #SUPERDZIELNICOWY 2024

Share this content:

Opublikuj komentarz