Ładowanie
×

STRACIŁA PONAD 120 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Ponad 120 tysięcy złotych straciła wałbrzyszanka, która chciała zostać inwestorem. Skuszona reklamą, w której miały brać udział znane osoby obiecujące zyski – zainwestowała, ale zamiast zarobić padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Pieniądze, które miały być pewnym zyskiem niestety przepadły. Policjanci przestrzegają przed inwestowaniem swoich pieniędzy w niepewne, internetowe przedsięwzięcia biznesowe oraz instalowaniem jakichkolwiek programów pochodzących z nieznanych źródeł. Nie reagujmy na telefony od fałszywych bankowych konsultantów, brokerów czy doradców, którzy obiecują szybkie zyski przy inwestycjach – tak działają oszuści! Pamiętajmy, że to czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!

W Internecie mnóstwo jest fałszywych reklam i informacji o wielkich zyskach w krótkim terminie. Kolorowe reklamy, pozytywne komentarze rzekomo potwierdzające wiarygodność firm inwestycyjnych mają sprawić, że w szybkie zarabianie uwierzy jak najwięcej osób. W rzeczywistości jednak mowa jest o oszustach, którzy namawiają do wpłat, obiecując wysokie stopy zwrotu.
Niestety 28-letnia mieszkanka naszego miasta dała się złowić na fałszywą reklamę w internecie, obiecującą szybki zysk. Wałbrzyszanka na początku marca bieżącego roku zauważyła w sieci reklamę, w której znani ludzie obiecują szybkie zyski. Postanowiła wejść na wskazaną stronę internetową, która miała być platformą inwestycyjną. Kobieta zostawiła swój numer telefonu i szybko otrzymała połączenie z konsultantką, która przeprowadziła ją przez proces rejestracji. Wałbrzyszanka wykonała wymagany przelew aktywacyjny. Pieniądze miały być zainwestowane w wirtualną walutę. Z kobietą skontaktował się rzekomy doradca, który poleciał wpłacenie kolejnej większej kwoty, bo tylko w taki sposób może dużo zarobić. 28-latka nie posiadała większej gotówki dlatego zaciągnęła kredyt – w sumie trzy kredyty na łączną sumę ponad 120 tysięcy złotych. Na założonym koncie inwestycyjnym widziała, że wpłacone pieniądze przynoszą zysk. Niestety kiedy chciała wypłacić część rzekomo zarobionych pieniędzy, strona przestała działać, a po ponownym zalogowaniu jej stan konta wskazywał zero złotych.
Musimy pamiętać, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy, idąc z duchem czasu, tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn i wykorzystują przy tym wizerunki znanych osób.
Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Podobnie, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę gdzie mamy podać swój numer konta i kod autoryzacji. Nie róbmy tego! Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem.
Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu o kilku ważnych kwestiach:
Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je, nie rzadziej niż zaleca to administrator;
Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników;
Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych;
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Nie instalujmy podejrzanych aplikacji, które żądają dostępu do danych z naszego konta bankowego, czy kart kredytowych;
Nie otwierajmy linków wysyłanych od osób nam nieznanych. Mogą „zainfekować” nasz komputer bądź telefon, a dzięki którym oszuści przejmą kontrolę nad naszym kontem bankowym;
Kolejny raz apelujemy o ostrożność!

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

  Zaatakował byłą partnerkę

Share this content:

Opublikuj komentarz