Ładowanie
×

DARIA KOWALEWSKA – „POZA PRZESTRZENIĄ”

Szanowni Państwo, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy DARII KOWALEWSKIEJ „POZA PRZESTRZENIĄ”, która odbędzie się w piątek 17 maja 2024 na godzinę 18.00 przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu. Kuratorką wystawy jest Ilona Sapka.

Natura, jako wieczna kontynuacja procesów odradzania się na nowo, jest ważnym aspektem twórczości Darii Kowalewskiej. Zmiany stanu materii i obiegu czasu w przyrodzie następują nieustannie, są istotą pewnego porządku, etapem przejścia. W swoich dziełach, artystka nadaje im charakter symboliczny, stosując pewnego rodzaju odwrotność skojarzeń. Organiczne, abstrakcyjne formy przypominające korzenie, przedstawia jako oderwane od ziemi, wznoszące się wertykalnie ku górze, sięgając niejako po wartość duchową – sacrum, ale nie w kontekście religii czy Boga, lecz natury. Natomiast kontrastujące ze sobą barwy, biel i czerń, potęgują symbolikę całości. Biel, jako symbol odrodzenia, nowego początku w przyrodzie i czerń jako efekt spalenia, przejścia w inny stan. Obserwując całe to spektrum zjawisk, Daria Kowalewska pragnie zobrazować pewne marzenie o świecie będącym symbolicznym położeniem w otaczającej nas przestrzeni, w której człowiek stanowi jedynie niewielką jej część. Przemijanie ludzkiego życia jest czymś nieuchronnym, natomiast natura jest stale odnawiającym się procesem, dającym początek nowemu życiu. Pełniąc nadrzędną rolę jest wartością porządkującą, a występujące w niej elementy, światło i cień mają znaczenie w postrzeganiu zarówno fizycznym, jak i metaforycznym. Można interpretować, że całość jest manifestacją procesu przemijania, cyklicznością życia natury, początkiem i końcem.
Podstawowym materiałem w pracach Darii Kowalewskiej jest ceramika. Jako absolwentka Wydziału Rzeźby, odważnie obchodzi się z tworzywem, balansując formą niemal na granicy jego wytrzymałości, sprawdzając niejako na ile może go jeszcze eksplorować.
Daria Kowalewska (ur. w Białymstoku, 1996r.) – rzeźbiarka, absolwentka kierunku Rzeźby jednocześnie ukończyła kierunek Sztuka i Wzornictwo Ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą w metalu, drewnie i ceramice. W procesie twórczym Istotne jest dla niej powiązanie form istniejących w naturze z abstrakcyjnymi kształtami dającymi jedynie wrażenie skojarzeń z tym, co zostało już stworzone. Swoje prace prezentowała na wystawach: „Kolekcja czyli wybór” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, „Luci Ed Ombre del Legno Sympozjum” we Włoszech. Brała udział w plenerach artystycznych związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu „Cosmic Nature”. Jest laureatką programu mentorskiego OP Young 22, którego efektem była realizacja wystawy Life Takes on a Different Meaning. Za prace prezentowane na wystawie „Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław 2022″ otrzymała nagrodę ZPAP oraz wyróżnienie honorowe na ogólnopolskiej wystawie Najlepszych Dyplomów w Gdańsku. W 2023 zrealizowała wystawę „Szelest wyobraźni” na Bulvarach Księcia Witolda we Wrocławiu. „W rzeźbie poprzez zainteresowanie się wewnętrzną sferą sacrum każda niemal rzecz, którą zaobserwowałam jako element natury uległa mojemu przetworzeniu rozrastając się w swojej kompozycji ku górze. Jako twórca poddaję się mojej wyobraźni i przestrzeni. Proces tworzenia dzieł umiejscowił mnie w czasie tak też – jestem częścią informacji zawartej w moich pracach. Jako twórca wiem, że kontynuacja tego co rozpoczęłam nigdy się we mnie nie skończy.”
Red.
Źródło i fot. bwa.walbrzych.pl

Share this content:

  MARCIN GIBA | PODNIEBNE OBRAZY

Opublikuj komentarz