Ładowanie
×

MYŚLAŁA, ŻE POMAGA BRATU…. PIENIĄDZE PRZEKAZAŁA OSZUSTOWI

Oszuści cały czas aktywnie aktywnie działają, a nasz pośpiech tylko ułatwia im przestępczy proceder. I w taki właśnie sposób 35-latka straciła swoje pieniądze. Kobieta myślała, że pomaga bratu, a w rzeczywistości pieniądze za pomocą kodu BLIK przekazała oszustowi. Świdniccy policjanci apelują o większą rozwagę przy tego typu transakcjach. Zanim przekażesz kod BLIK- Zadzwoń i sprawdź czy to nie oszustwo.

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody by przejąć nasze oszczędności. Jedna z nich polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty np za zakupy. Następnie oszust prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaca pieniądze z bankomatu. Ma być to najszybszy i najprostszy sposób na przekazanie środków. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożycza pieniądze znajomemu.
I tak tez było w tym przypadku. Do świdnickiej jednostki zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana za pomocą tej metody. 35-latka straciła 500 złotych. Schemat działania oszustwa wyglądał w następujący sposób. W nieznanych okoliczności, ktoś włamał się na konto na portalu społecznościowym jej brata. Podszywając się pod niego – za pośrednictwem komunikatora internetowego przysłał wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy w kwocie 500 złotych „ponieważ aplikacja bankowa mu szwankuje”. Oszust podający się za brata zadeklarował oddanie pożyczki następnego dnia. Kobieta uwierzyła rzekomemu bratu i podała kod BLIK, który później zatwierdziła na swoim telefonie. Oszust nie tracąc czasu, wykorzystał kod.
Apelujemy o rozsądek i ostrożność!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy!

Oficer Prasowy KPP Świdnica

  Z DWOMA PROMILAMI ALKOHOLU ROWEREM

Share this content:

Opublikuj komentarz