Ładowanie
×

„Via crucis” – Koncert Wielkopostny w Filharmonii Sudeckiej

Tuż przed Niedzielą Palmową, w sobotę 23 marca 2024 r., Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zaprasza na Koncert Wielkopostny Cierniami uwieńczona…. Będzie to niezwykłe wykonanie kompozycji Pawła Łukaszewskiego Via crucis, której tematem jest Droga Krzyżowa Jezusa Chrystusa. 

Paweł Łukaszewski uznawany jest za mistrza współczesnej muzyki sakralnej. Wśród jego kompozycji wymienić można Dominum benedicite in aeternum na chór mieszany, orkiestrę instrumentów dętych i perkusję (1994); Vesperae pro defunctis na chór gregoriański, dwa chóry mieszane, organy małe, organy wielkie i orkiestrę (1995) czy Recordationes de Christo moriendo na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1996). O genezie powstania Via crucis kompozytor mówi w następujący sposób: Od wielu lat w liturgii Kościoła Katolickiego pasjonował mnie okres Wielkiego Postu, a polskie pieśni wielkopostne, niosące niepowtarzalne piękno i zadumę, wydały mi się najbardziej wartościowe, szczególnie pod względem artystycznym (głównie ze względu na ich melodykę). Utwór Via crucis Łukaszewski komponował w latach 1998-1999, początkowo na zamówienie Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie, później stał się on podstawą jego przewodu kwalifikacyjnego I stopnia (obecnie doktorat sztuki), który został przeprowadzony w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w latach 1999-2000.
„Via Crucis” przeznaczona jest na czterech solistów: baryton, tenor, kontratenor, recytatora, chór mieszany, orkiestrę i organy. Baryton wciela się w postać Chrystusa, tenor pełni rolę innych postaci np. Piłata, zaś kontratenor i recytator, pełnią na zmianę funkcję Ewangelisty. Jest to godzinny utwór, w którym początki kolejnych części sygnalizowane są poprzez uderzenia pionów orkiestrowych, bez trudu rozpoznawane przez słuchaczy jako numery poszczególnych stacji. W przejściach pomiędzy stacjami pobrzmiewają melodie polskich pieśni pasyjnych. / Marcin Łukaszewski, „Niedziela” 7 VII 2002, nr 27/
Via crucis od czasu premiery w 2002 roku wykonywana była w wielu polskich filharmoniach i świątyniach, a także transmitowana przez Polskie Radio. Spotkała się również z dobrym przyjęciem za granicą m.in. w Norwich Cathedral czy West Road Concert Hall (Cambridge) w Wielkiej Brytanii. Koncerty w Cambridge 29 i 30 marca 2008 roku został nagrane i wydane na płycie CD nakładem brytyjskiego wydawnictwa Hyperion Records.

W Wałbrzychu „Via crucis” wykonana zostanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Wrocławski Chór Żeński i Męski Zespół Wokalny I Signorii pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny oraz solistów: Jakuba Borowczyka (kontratenor), Sebastiana Macha (tenor), Bartosza Lisika (baryton) i aktora Jacka Zawadzkiego. Za przygotowanie chórów odpowiada Izabela Polakowska-Rybska.

Koncert odbędzie się 23 marca 2024 r., o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej (ul. Słowackiego 4, Wałbrzych). Bilety zostały już wyprzedane.
Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

 

Share this content:

  Szaniawski zaprasza do Szpitala

Opublikuj komentarz