Ładowanie
×

Muzyka amerykańska w wałbrzyskiej filharmonii

Najbliższy piątkowy wieczór w Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów. Podczas koncertu symfonicznego zatytułowanego „Latinoamericano” usłyszymy utwory pochodzących z Meksyku Silvestre’a Revueltasa i José Pablo Moncayo, a także „Koncert skrzypcowy” Samuela Barbera, który po raz pierwszy w swojej karierze wykona Sara Dragan. Filharmonia Sudecka zaprasza tradycyjnie w piątek na godzinę 19:00.

Samuel Barber urodził się 9 marca 1910 r. w West Chester w Stanach Zjednoczonych. Zatem przypomnienie jego „Koncertu skrzypcowego” będzie miało charakter niemal rocznicowy. Obecnie dzieło to jest uznawane za jedno z najbardziej cenionych w dorobku artystycznym Barbera. Zwraca się uwagę na oryginalność tego utworu, który w dwóch pierwszych częściach nawiązuje do muzyki romantyzmu, następnie przechodząc do brzmień bardziej współczesnych, aż do burzliwego finału. Utwór ten nie od razu zyskał powszechne uznanie, jeden z solistów, który go wykonywał ocenił go jako „zbyt prosty i mało efektowny”. Wówczas Samuel Barber napisał ten koncert niemal od początku na nowo. Jako twórca miał problemy z oceną własnej twórczości i nie trzymał się zdefiniowanych rozwiązań. Dziś uznawane jest to za jedną z najciekawszych cech jego kompozycji, których nie da się łatwo zaszufladkować.
Podczas piątkowego koncertu „Latinoamericano” romantyczny wstęp „Koncertu skrzypcowego” Barbera poprzedzi „Le tombeau de Couperin”, dzieło impresjonisty – Maurice’a Ravela, inspirującego się muzyką hiszpańską. Podobne wpływy, połączone z brzmieniem latynoskim, da się usłyszeć w kolejnych utworach, które znajdą się w programie koncertu: „Janitzio” Silvestre’a Revueltasa i „Huapango” José Pablo Moncayo. Pierwszy z nich jest poświęcony meksykańskiemu krajobrazowi, a konkretniej tytułowej wyspie znajdującej się nad jeziorem Pátzcuaro, drugi to utwór odnoszący się do tradycyjnej muzyki z okolic Veracruz. Koncert „Latinoamericano” poprowadzi dyrygent pochodzący z Hiszpanii – Néstor Bayona. Solistką będzie, doskonale znana wałbrzyskiej publiczności, skrzypaczka – Sara Dragan.

01.03.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Latinoamericano
Program:
Maurice Ravel Le tombeau de Couperin
Samuel Barber Koncert skrzypcowy
Silvestre Revueltas Janitzio
José Pablo Moncayo Huapango
Wykonawcy:
Néstor Bayona – dyrygent
Sara Dragan – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

  Wernisaż Wystawy „Ulicami Walimia”

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Share this content:

Opublikuj komentarz