Ładowanie
×

Karnawałowy koncert symfoniczny z muzyką Johannesa Brahmsa

W ostatnich tygodniach program Filharmonii Sudeckiej zdominowany był przez muzykę kameralną i chóralną. Miłośnicy koncertów symfonicznych mogą więc z utęsknieniem czekać na najbliższy piątek, 2 lutego, kiedy to na wałbrzyskiej estradzie ponownie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Koncert „Duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem” rozpocznie się o godzinie 19:00, a jego program będzie nieszablonowy.


Koncert otworzą aż trzy uwertury napisane przez polskich kompozytorów XIX i XX wieku. Ten nieoczywisty wstęp do muzyki Brahmsa pozwoli być może na jej nieco inny odbiór, z nietypowej perspektywy, która sprawi, że niektórzy melomani mogą usłyszeć ją inaczej niż zwykle. „I Symfonia c-moll” Johannesa Brahmsa stanowić będzie główny punkt programu piątkowego koncertu. Jest to kompozycja po której, zanim jeszcze powstała, oczekiwano, że będzie kontynuacją dziedzictwa Ludwiga van Beethovena. Znając te oczekiwania, a także motywowany własnym perfekcjonizmem, Brahms nie potrafił dokończyć tego dzieła i pisał je, jak sam twierdził, dwadzieścia jeden lat. Czy dziś słychać ogrom pracy jaką kompozytor włożył w jej stworzenie? I czy koniecznie trzeba ją porównywać z muzyką Beethovena? Będzie się można o tym przekonać już w najbliższy piątek w Filharmonii Sudeckiej.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jan Bielak, którego wałbrzyska publiczność zna chociażby z niedzielnych Koncertów Familijnych. Jest on też beneficjentem tegorocznej edycji programu „Dyrygent-rezydent” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego programu Jan Bielak dwukrotnie będzie dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, pierwszym z tych koncertów będzie właśnie „Duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem”.

2.02.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem
Program:
Grażyna Bacewicz Uwertura na orkiestrę
Zygmunt Noskowski Uwertura koncertująca „Morskie oko” op. 19
Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna
Johannes Brahms I Symfonia c-moll op. 68
Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

  Odwołany koncert Trubadurów

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Share this content:

Opublikuj komentarz