Ładowanie
×

„12 PRAC MARII BYRD” na Dużej Scenie

Jest 2051 rok. Do pracujących w kopalniach niklu na Antarktydzie Polaków dociera informacja o zamknięciu zakładów. Zostają przeniesieni na Ziemię Marii Byrd – jedynego obszaru Antarktydy, do którego żadne państwo nie posiada roszczeń terytorialnych. To tutaj, w małym pensjonacie, mają czekać na ratunek z lodowej krainy. Po czterech miesiącach, w trakcie których żaden pasażerski samolot nie dotarł na miejsce, a prowizoryczne zasady wspólnego funkcjonowania zaczynają się rozpadać, w domu pojawia się duch Marii Byrd. Kończy się jedzenie, a co więcej, temperatura pomieszczeń zaczyna się zmniejszać. Im zimniej się robi, tym większy niepokój zaczyna ogarniać wszystkich mieszkańców. Maria Byrd niczym Szeherezada nakazuje opowiadać im historie o pracy, w innym wypadku – zamarzną. Opowieści rozgrzewają górników i rozgrzeją także widza.

„12 prac Marii Byrd” to teatralna próba zrozumienia pojęcia pracy. Czy w momencie braku zajęcia stajemy się bezużyteczni? Jak nasze codzienne obowiązki definiują nas w momencie, gdy nie możemy już ich wykonywać? Czy pragmatyzm, który wrósł w nas tak mocno, przenosi się też na przestrzeń naszych relacji?
Zderzenie wizji przyszłości z mitem o 12 pracach Heraklesa pozwala twórcom i twórczyniom zadać pytanie o rodowód naszego przywiązania do pracy jako wartości. W końcu, co gdyby Herakles nie wykonał swoich, niemożliwych do zrealizowania, prac? Czy mit o herosie dalej miałby rację bytu? A może należałoby opowiedzieć go na nowo?
Tekst powstał w ramach projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także współfinansowany był ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

 

19.01. / 19:00 / DUŻA SCENA

20.01. / 19:00 / DUŻA SCENA

21.01. / 18:00 / DUŻA SCENA

 

Tekst: Mariusz Gołosz
Reżyseria i scenografia: Paweł Sablik
Kostiumy: Karolina Szczypek
Światła, video: Yana Maroz
Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk
Muzyka: Rafał Kosowski
Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

 

  Muzyczne obchody Święta Województwa Dolnośląskiego w Wałbrzychu

źródło i fot. Teatr Dramatyczny

Share this content:

Opublikuj komentarz