Ładowanie
×

Zakaz używania kopciuchów od 1 lipca 2024 roku

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego wszystkie źródła ciepła na paliwo stałe, czyli piece kaflowe, kuchnie węglowe, piece typu „koza” oraz kominki poniżej trzeciej klasy, nie mogą być użytkowane od 1 lipca tego roku. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy rozpoczęło akcję edukacyjno – informacyjną na ten temat. W mieście pojawiły się plakaty, a do prawie 2500 mieszkańców trafią pisma i ulotki z informacją, co należy zrobić, aby ogrzać dom tanio i ekologicznie i skąd uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania.

Miasto Świdnica oferuje wsparcie finansowe inwestycji polegających na wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na paliwo stałe w ramach programów:
„Czyste Powietrze” skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, których dochód nie przekracza kwoty 135 tysięcy złotych rocznie,
„Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli lub współwłaścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których dochód nie przekracza kwoty 120 tysięcy złotych rocznie.
Więcej informacji dotyczących ww. programów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce Czyste Powietrze oraz w zakładce Ciepłe Mieszkanie, a także na stronie https://czystepowietrze.gov.pl.
Zachęcamy również do kontaktu z pracownikami Urzędu Miejskiego, którzy udzielą szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania wparcia finansowego (pokój nr 317, tel. 74 856 28 80).
Wymieniając teraz stare źródło ogrzewania uniknąć można mandatu do 500 zł lub grzywny do 5 000 zł.
Przypominamy także, że paliwami zakazanymi uchwałą antysmogową na Dolnym Śląsku są:
węgiel brunatny i paliwa produkowane z jego wykorzystaniem,
miał węglowy o uziarnieniu mniej niż 3 mm,
muły i flotokoncentraty węglowe i mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem,
drewno o wilgotności powyżej 20%.
Paląc czyściej oszczędzamy czas (rozpalamy raz i nie odwiedzamy kotłowni kilkanaście razy na dobę), pieniądze (zużyjemy ok. 30% mniej opału) a także zdrowie (zmniejszy się stężenie zanieczyszczenia powietrza).

Red.
Źródło i fot. um.swidnica.pl

  Gmina Głuszyca - spotkanie z nadleśnictwem

Share this content:

Opublikuj komentarz