Ładowanie
×

Policja apeluje o bezpieczeństwo na drogach

Z uwagi na panującą w godzinach nocnych ujemną temperaturę powietrza oraz zalegające na ulicach błoto pośniegowe, na drogach naszego miasta i powiatu wciąż jest będzie ślisko. Poruszając się pojazdami pamiętajmy więc o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na jezdni oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, gdyż to właśnie tego typu naruszenia przepisów Kodeksu drogowego są najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji w okresie zimowym.

Zimowa aura nie odpuszcza i od dłuższego już czasu daje się wszystkim kierującym we znaki. Na drogach wciąz jest bardzo ślisko, dlatego pamiętajmy by nie przekraczać dozwolonej przepisami prędkości, dostosować ją do panujących warunków na – często – oblodzonych drogach i trzymać bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nami.
Pamiętajmy także, że, w przypadku opadów śniegu, bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.
Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Share this content:

  Przekroczył dozwoloną prędkość o 66 km/h i utracił prawo jazdy

Opublikuj komentarz