Ładowanie
×

RAILPOL w akcji

W drugiej połowie zeszłego tygodnia na terenie państw organizacji członkowskich RAILPOL, w tym także Polski, przeprowadzone zostały działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą 24 Blue-RAD. W akcję przygotowaną przez Strażą Ochrony Kolei zaangażowani byli także policjanci, którzy w czwartek i piątek towarzyszyli strażnikom na trasie kolejowej Jelenia Góra – Wrocław oraz byli widoczni na stacjach kolejowych na Dolnym Śląsku.


W trakcie dwóch dni służby patrole złożone z funkcjonariuszy Policji oraz Straży Ochrony Kolei sprawdzały czy w pociągach nie dochodzi między innymi do kradzieży na szkodę podróżnych i czy sami podróżni nie zakłócają poprzez swoje zachowanie porządku publicznego w wagonach osobowych. Strażnicy wraz z policjantami obecni byli także na dworcach. Sprawdzali czy i tam nie dochodzi do dewastacji i aktów wandalizmu. W tym zakresie mundurowi nie ujawnili żadnych wykroczeń oraz przestępstw.
Wytypowani podróżni sprawdzani byli także pod kątem legalności pobytu w Polsce oraz tego czy nie ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości. I w tym zakresie wałbrzyscy funkcjonariusze podczas prowadzonych działań nie wykryli nieprawidłowości. Łącznie wylegitymowanych zostało 17 osób.
Nazwa RAILPOL stanowi skrót od Railway Police (Policja Kolejowa). Jest to międzynarodowa sieć organizacji i instytucji odpowiedzialnych za działania policyjne na kolejach w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej, której celem jest wzmocnienie i intensyfikacja międzynarodowej współpracy policji kolejowych w Europie na potrzeby zapobiegania zagrożeniom i zapewnienia efektywnych środków przeciw przestępstwom transgranicznym. Działania te wpisują się w szereg przedsięwzięć podejmowanych przez polską Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w tym na obszarach kolejowych.

źródło i fot.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

Share this content:

  Przebudują ulicę Wilczą

Opublikuj komentarz