Ładowanie
×

Zazula, czyli folk, electro rock w Filharmonii Sudeckiej

10 października w Filharmonii Sudeckiej wystąpił zespół Zazula wraz z Chórem Mieszanym działającym przy naszej muzycznej instytucji kultury. Koncert był jednym z tych wydarzeń, na którym co prawda słuchacz nie uraczył ani dyrygenta, ani naszych muzyków symfonicznych, ale za to wyniósł niezapomniane wrażenia!

Zespół Zazula to niewątpliwie nowoczesna i wyróżniająca się polsko-ukraińska grupa muzyczna. Jej oryginalność opiera się na folklorze połączonym z nowoczesną muzyką z poganiacza elektro i rocka. Fundament stanowi zaś śpiew biały, związany szczególnie z krajami słowiańskimi oraz krajami tzw. Bliskiego Wschodu. To technika polegająca na naturalnym śpiewie piersiowym, wykorzystującym wszelkie dostępne rezonatory, dzięki czemu staje się on wyjątkowo nośny. Wiele dostępnych definicji określa go mianem śpiewokrzyku, co wynika z tradycji śpiewu ludowego na otwartych przestrzeniach. W zestawieniu z nowoczesną muzyką otrzymujemy niewątpliwie oryginalny produkt muzyczny na skalę międzynarodową.
Aby bardziej zagłębić się w twórczość grupy, warto zerknąć na stronę zazulaofficial.pl i poczytać zarówno o historii, jak i o osobach tworzących tę nietuzinkową formację. Zespół Zazula oficjalnie powstał w październiku 2017 roku, jednak jego początki sięgają jeszcze roku 2015. W latach 2017-2022 grupa miała charakter wyłącznie wokalny. W połowie 2022 r. do zespołu dołączyła sekcja instrumentalna, dzięki czemu zespół wkroczył w nowy etap swojej twórczości i rozpoczął pracę nad wydaniem debiutanckiej płyty “Pieśni Ludu”. „Zazula” zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim oznacza kukułkę. W kulturze słowiańskiej kukułka związana była m.in. z kultem przodków. Warto zaznaczyć, że Panie i Panowie tworzący grupę to wykształceni i praktykujący muzycy, co widać w profesjonalnie przygotowanym i wykonanym materiale muzycznym.

Ale przejdźmy do koncertu. 10 listopada 2024 na scenie Filharmonii Sudeckiej mogliśmy przeżyć podróż w czasie, do źródeł historycznego folkloru, opartego w części na znanych ludowych utworach skąpanych w aranżacji muzyki współczesnej, w tym elektronicznej i rockowej. Na scenie pięć urodziwych Pań (odzianych w barwne i oryginalne stroje nawiązujące do ludowych korzeni), wspartych przez muzyków, którzy – mimo nowoczesnych dźwięków – doskonale wkomponowują się w ludową narrację. Perkusja, gitara elektryczna, basowa i klawisze oraz dźwiękowcy nadają niepowtarzalny i charakterystyczny wydźwięk każdemu utworowi. A wszystko to oparte na fundamencie, którym jest śpiew biały. Całość tworzy niesamowity koncept.
Koncert, który wybrzmiał w niedzielę w wałbrzyskiej Filharmonii był szczególnym wydarzeniem, ponieważ obfitował w wiele niespodzianek, a jedną jedną z nich było wykonanie wybranych utworów wraz z Chórem Mieszanym, przygotowanym przez Martę Monetę-Napierała. Wszystko to z elegancją, smakiem i kunsztem muzycznym na najwyższym poziomie. Nie zabrakło również interakcji z publicznością, która równie dobrze radziła sobie w utworach folkowych. Gromkie brawa, „wymuszające” bis były najlepszym podziękowaniem za niepowtarzalny wieczór.
Świetny pomysł na zespół z folkowymi korzeniami, perfekcyjne wykonanie oraz zdolni muzycy sprawiają, że słuchacz przeżywa doskonałą ucztę muzyczną, ale również rozrywkową. Zespół Zazula to bez wątpienia nowatorski i oryginalny produkt muzyczny, który konsekwentnie buduje swoją markę. Widząc ogrom pracy, jaki wkładają zdolni członkowie grupy w jej rozwój za kilka lat może nie być tak łatwo kupić bilet na ich koncerty. Dlatego jeśli zobaczycie afisz, to bez wahania pędźcie do kas, bo warto! Można również sięgnąć po płytę. Więcej informacji na temat zespołu znajdziecie Państwo na stronie zazulaofficial.pl.

Dodajmy, że godzinę przed koncertem odbyły się: premierowa prezentacja teledysku z udziałem Chóru Mieszanego Filharmonii Sudeckiej oraz prowadzona przez Monikę Domaradzką prelekcja popularnonaukowa, czyli wykład zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Wszystko wsparte Krajowym programem Odbudowy. Teledysk znajdziecie w sieci, podsyłamy Wam link.
https://www.youtube.com/watch?v=NECeUlVatY0
To kolejny ciekawy projekt muzyczno-kulturalny, który został zrealizowany przez naszą Filharmonię Sudecką. Coraz częściej jesteśmy świadkami wydarzeń muzycznych w naszej instytucji, w których nie tylko meloman znajdzie coś dla siebie. Ciekawe czym jeszcze nas w tym sezonie zaskoczy Filharmonia?
Do przygotowania tekstu wykorzystano materiały ze strony zazulaofficial.pl.

Link do fotorelacji z koncertu na profilu Filharmonii Sudeckiej
https://www.facebook.com/photo?fbid=1109593561176470&set=pcb.1109597424509417

  Za nami Dzień jabłka i weekend dla seniora w Starej Kopalni

Paweł Szpur

fot. PAS

Share this content:

Opublikuj komentarz